|   2025-08-24 10:53:00

Británia rieši krízu väzníc. Namiesto mreží zákaz vstupu na koncert

Vláda vo Veľkej Británii predstavila nové opatrenia, ktorých cieľom je riešiť dlhodobý problém preplnených väzníc a zároveň posilniť kontrolu nad odsúdenými páchateľmi. Podľa pripravovaných pravidiel budú mať sudcovia širšie právomoci ukladať obmedzenia aj po odpykaní trestu.

Tieto zákazy by mohli zahŕňať zákaz vstupu do krčiem, na športové zápasy či hudobné koncerty, obmedzenia v cestovaní i zákaz šoférovania.

Ministerka spravodlivosti Shabana Mahmoodová zdôraznila, že cieľom je obmedziť slobodu tých, ktorí si trest odpykávajú na slobode, a prinútiť ich "vrátiť sa na priamu cestu".

Súčasťou reforiem je aj zavedenie povinného testovania na drogy pre všetkých probačne sledovaných väzňov, nielen pre tých so záznamom o užívaní návykových látok.

Británia, ktorá má podľa databázy World Prison Brief najvyššiu mieru uväznenia v západnej Európe, už musela zaviesť opatrenia, ako predčasné prepustenie väzňov, aby si poradila s chronickým preplnením väzníc.

(reuters, max)