Do Ženevy sa v utorok vrátia rokovania o iránskom jadrovom programe
Zástupcovia Iránu, Británie, Francúzska, Nemecka a Európskej únie sa v utorok stretnú v Ženeve, aby rokovali o iránskom jadrovom programe.
„Irán a traja európski signatári jadrovej dohody z roku 2015 spoločne s Európskou úniou uskutočnia v Ženeve nové kolo rokovaní na úrovni námestníkov ministrov zahraničných vecí,“ uviedla iránska štátna televízia.
Pôjde o druhé takéto stretnutie od júnového konfliktu Iránu s Izraelom, po ktorom Teherán prerušil spoluprácu s Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu.
Skupina E3, ktorú tvoria Británia, Nemecko a Francúzsko, varuje, že ak Irán neobnoví dohľad a nezníži obohacovanie uránu, zavedú späť sankcie OSN.
Pôvodná dohoda z roku 2015, ktorú USA opustili za vlády Donalda Trumpa, výmenou za obmedzenie jadrového programu zmiernila sankcie. Irán tvrdí, že sa nesnaží získať jadrové zbrane, no rokovania o novej dohode sú momentálne pozastavené.
(tasr, afp, lud)