|   2025-08-25 09:39:38

Do Ženevy sa v utorok vrátia rokovania o iránskom jadrovom programe

Zástupcovia Iránu, Británie, Francúzska, Nemecka a Európskej únie sa v utorok stretnú v Ženeve, aby rokovali o iránskom jadrovom programe.

„Irán a traja európski signatári jadrovej dohody z roku 2015 spoločne s Európskou úniou uskutočnia v Ženeve nové kolo rokovaní na úrovni námestníkov ministrov zahraničných vecí,“ uviedla iránska štátna televízia.

Pôjde o druhé takéto stretnutie od júnového konfliktu Iránu s Izraelom, po ktorom Teherán prerušil spoluprácu s Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu.

Skupina E3, ktorú tvoria Británia, Nemecko a Francúzsko, varuje, že ak Irán neobnoví dohľad a nezníži obohacovanie uránu, zavedú späť sankcie OSN.

Pôvodná dohoda z roku 2015, ktorú USA opustili za vlády Donalda Trumpa, výmenou za obmedzenie jadrového programu zmiernila sankcie. Irán tvrdí, že sa nesnaží získať jadrové zbrane, no rokovania o novej dohode sú momentálne pozastavené.

(tasr, afp, lud)