|   2025-08-31 08:33:00

Trumpova vláda prepúšťa stovky novinárov Hlasu Ameriky, odbory protestujú

Administratíva prezidenta Donalda Trumpa sa rozhodla prepustiť takmer 500 zamestnancov americkej verejnoprávnej spravodajskej služby Hlas Ameriky (VOA). Tento krok prichádza po opakovaných obvineniach zo "zaujatej" a "radikalizujúcej" žurnalistiky zo strany Bieleho domu.

Agentúra Spojených štátov pre globálne médiá (USAGM), ktorá dohliada na činnosť VOA, pod vedením Kari Lakeovej uviedla, že redukcia pracovných miest má zefektívniť agentúru a znížiť byrokraciu. Zamestnanecké odbory rozhodnutie označili za nelegálne.

Správa o rušení pozícií prichádza krátko po tom, ako federálny súd zistil, že Trumpova administratíva nepostupovala zákonne pri pokuse odvolať riaditeľa VOA Michaela Abramowitza. Sudca zároveň nariadil Lakeovej výpoveď pod prísahou.

VOA, ktorá vznikla počas druhej svetovej vojny ako nástroj proti propagande, má po redukciách zostať so 108 zamestnancami. Kritici upozorňujú, že kroky Trumpovej administratívy ohrozujú slobodu tlače a schopnosť USA pôsobiť v zahraničí prostredníctvom mäkkej moci.

Aj keď väčšina redaktorov bola od marca na administratívnej dovolenke, niektorých povolali do práce po vypuknutí konfliktu medzi Iránom a Izraelom.

(tasr, bbc, nyt, max)