Expríslušník SIS Gašparovič ide do väzenia za prípravu na prijatie úplatku
Bývalý šéf kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Peter Gašparovič a expolicajt Ladislav Vičan boli právoplatne odsúdení za prípravu na prijatie úplatku.
Najvyšší súd SR im po viacerých kolách súdnych konaní uložil nepodmienečné tresty – Gašparovič dostal 22 mesiacov väzenia a pokutu 20-tisíc eur, Vičan 20 mesiacov a 16-tisícovú pokutu.
Ak by sumy nezaplatili, čakajú ich dodatočné tresty vo výške 16 a 13 mesiacov.
Obaja boli predtým zadržaní počas akcie Judáš a na slobodu sa dostali podmienečne. Pôvodne im Špecializovaný trestný súd vymeral tresty nad 10 rokov, no Najvyšší súd ich po zmene právnej kvalifikácie zmiernil.
Dvojica mala podľa obžaloby žiadať úplatok za pomoc podnikateľovi Dušanovi Bočkayovi pri odblokovaní majetku jeho firmy Bopal.
Prípad je definitívne uzavretý.
(tasr, lup)