Lajčák prelomil mlčanie. S Epsteinom komunikoval
Bývalý slovenský minister zahraničných vecí a súčasný poradca predsedu vlády Miroslav Lajčák v piatok potvrdil, že v minulosti komunikoval s americkým finančníkom Jeffreym Epsteinom, ale iba spoločensky a v rámci svojich diplomatických povinností.
Lajčák zdôraznil, že otvorenie Epsteinovho trestného prípadu americkou justíciou, týkajúceho sa zneužívania maloletých, sa uskutočnilo až po jeho odchode z New Yorku v roku 2018. V tom čase pôsobil ako predseda Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov.
Exminister odsúdil Epsteinove činy, ktorých plný rozsah vyšiel najavo až po finančníkovom zatknutí. Podľa vlastného vyjadrenia nevedel o trestnej činnosti Epsteina v čase, keď bol s ním v kontakte.
Úlohou diplomata je podľa exministra nadväzovať kontakty s čo najširším okruhom partnerov, a takých ľudí vraj stretol počas svojej kariéry tisícky. Počas jeho pôsobenia v New Yorku mu podľa jeho vlastných predstavili desiatky vplyvných ľudí vrátane Epsteina, s ktorým vtedy udržiavali kontakty mnohé verejne činné osoby z USA aj zo zahraničia.
„Naša následná komunikácia, ktorú inicioval on, mala spoločenský charakter, bola dominantne venovaná komentovaniu aktuálneho diania vo svete,“ povedal Lajčák s tým, že podobnú komunikáciu udržiava dodnes s desiatkami ľudí, s ktorými sa počas svojej profesionálnej kariéry zoznámil. „Moje svedomie je čisté, nebolo v nej nič, čo by vybočovalo zo štandardného rámca,“ zdôraznil.
(tasr, sie)