Libanon plánuje sťažnosť na Izrael pre múr, ktorý presahuje hranice
Libanonská prezidentská kancelária v sobotu oznámila, že krajina podá sťažnosť Bezpečnostnej rade OSN pre výstavbu betónového múru, ktorý stavia Izrael a podľa Bejrútu presahuje „modrú líniu“ na južnej hranici Libanonu.
Modrá línia predstavuje demarkačnú čiaru OSN vyznačenú medzi Libanonom a Izraelom, na ktorú sa izraelské jednotky stiahli po svojom odchode z južného Libanonu v roku 2000. OSN upozorňuje, že novovybudovaný múr obmedzuje prístup libanonských obyvateľov k viac ako štyritisíc štvorcovým metrom územia.
Libanonská strana označila konanie Izraela za porušenie Rezolúcie 1701 Bezpečnostnej rady OSN a zásah do suverenity a územnej celistvosti krajiny. OSN aj dočasné mierové jednotky UNIFIL vyzvali Izrael, aby múr odstránil. Izraelská armáda však popiera, že by bariéra prekračovala modrú líniu.
Izrael tvrdí, že budovanie múru je súčasťou širších obranných opatrení, ktoré posilňuje od roku 2022 v reakcii na vojenské napätie v oblasti. UNIFIL v oblasti dohliada na mier od roku 1978 a v súčasnosti má viac ako 10-tisíc vojakov z 50 krajín sveta.
(reuters, sie)