Na opravu diaľnic i napojenie na rýchloželeznice chce Slovensko čerpať z Únie
Slovensko chce čerpať prostriedky z budúceho rozpočtu Európskej únie na roky 2028 až 2034, konkrétne z Nástroja na prepájanie Európy (CEF) a programu vojenskej mobility. Potvrdila to štátna tajomníčka rezortu dopravy Denisa Žiláková počas rokovania Rady EÚ pre dopravu.
„Z tohto Nástroja na prepájanie Európy sa budú dať stavať infraštruktúrne projekty. U nás sú to určite diaľnice, cesty a železnice. To je niečo, čo my veľmi potrebujeme,“ spresnila.
Upozornila tiež na potenciál financovania opráv mostov, ktoré by podľa nej mohli byť zaradené medzi oprávnené výdavky, keďže zohrávajú kľúčovú úlohu vo vojenskej mobilite. Zatiaľ však nie sú známe presné podmienky využitia financií.
Európska komisia zároveň predstavila akčný plán vysokorýchlostných železníc, ktorý podporili všetci ministri. Plán predpokladá výstavbu železníc s rýchlosťou nad 200 kilometrov za hodinu a Slovensko by sa mohlo pripojiť na túto sieť prostredníctvom prepojenia s krajinami V4 a Rakúskom.
Okrem toho Komisia navrhla zaviesť jednotný cestovný lístok pre verejnú dopravu, ktorý by zjednodušil používanie rozličných dopravných sietí. Slovensko návrhy privítalo a vyjadrilo pripravenosť aktívne sa zapojiť do čerpania prostriedkov aj do plánovaných projektov európskej infraštruktúry.
(tasr, max)