Tony Blair nebude v Rade mieru pre Gazu po odpore arabských krajín
Tony Blair nakoniec nezíska miesto v plánovanej Rade mieru, ktorá má po skončení vojny spravovať Pásmo Gazy. Niektoré arabské a moslimské krajiny odmietli jeho účasť pre jeho úlohu pri podpore americkej invázie do Iraku v roku 2003 a obavy z predpojatosti voči Palestínčanom.
Pri predstavení 20-bodového mierového plánu pre Gazu od prezidenta Donalda Trumpa bol Blair jediným konkrétne menovaným. Jeho tím však tvrdí, že dôvodom neúčasti je skutočnosť, že Rada mieru má pozostávať zo súčasných lídrov, čo expremiéra automaticky vylučuje.
Blair však bude pôsobiť v inom orgáne – vo výkonnom výbore, kde by mal spolupracovať s Trumpovým zaťom Jaredom Kushnerom a vyslancom Stevom Witkoffom. Na čele výboru má stáť bývalý bulharský minister obrany a súčasný osobitný vyslanec OSN pre Blízky východ Nikolaj Mladenov.
(sie)