|   2025-12-10 15:46:37

Blanár predstavil stratégiu pre Indopacifik, chce posilniť export

Slovenské ministerstvo zahraničných vecí pod vedením Juraja Blanára (Smer) predstavilo novú Strategickú koncepciu pre angažovanosť SR v indopacifickom regióne.

Cieľom je posilniť obchodné, investičné a bezpečnostné väzby s krajinami tohto priestoru, ktorý tvorí 60 percent svetovej populácie a 64 percent globálneho HDP. Minister Blanár zdôraznil, že Indopacifik už nie je vzdialeným regiónom, ale strategickým partnerom pre bezpečnosť a prosperitu Slovenska.

Krajiny ako Austrália, Japonsko či India majú byť kľúčovými spojencami pri výmene technológií, podpore inovácií a investíciách – tie už dnes na Slovensku presahujú 3,5 miliardy eur. Slovensko plánuje znovuotvoriť veľvyslanectvá v Canberre a Kuala Lumpur a otvoriť nové v Manile.

Dokument stanovuje konkrétne odporúčania vrátane rozvoja bilaterálnych vzťahov, podpory vedy a výskumu či rozšírenia diplomatického zastúpenia.

Ide o prvý takýto komplexný rámec, ktorý má pomôcť Slovensku lepšie reagovať na geopolitické, ekonomické i klimatické výzvy v regióne.

(tasr, mja)