Slováka obžalovali v Poľsku za podvody s elektrinou za milióny eur
Poľská Agentúra vnútornej bezpečnosti podala obžalobu voči občanovi Slovenska za účasť v medzinárodnej organizovanej skupine páchajúcej daňové podvody pri obchodovaní s elektrickou energiou.
Podľa vyšetrovania podvodné praktiky spôsobili neoprávnené vratky DPH vo výške viac ako 15 miliónov zlotých, čo je približne 3,55 milióna eur. Zločinecká skupina operovala v rokoch 2013 až 2014 na území Poľska, Slovenska a ďalších členských štátov Európskej únie.
Fiktívne transakcie s elektrinou realizovali cez medzinárodnú energetickú burzu, pričom reťazenie obchodov naznačovalo možné manipulácie cien. Podvodné schémy využívali nulovú daňovú sadzbu na exporty, čo umožňovalo žiadať neoprávnené vratky DPH.
Ide o súčasť širšej kauzy, v ktorej bolo od roku 2019 obžalovaných viacero osôb z Lotyšska, Dánska, Estónska, Slovenska, Poľska a Bieloruska. Katovický okresný súd už v roku 2023 aj tento rok vyniesol rozsudky nad štyrmi obvinenými, ktorým okrem trestov odňatia slobody a pokút nariadil aj náhradu škody štátu.
(tasr, max)