Veliteľ operácií USA v Latinskej Amerike odstúpil z funkcie
Admirál Alvin Holsey, šéf veliteľstva USA v Latinskej Amerike, odišiel na pozadí zvyšujúceho sa napätia s Venezuelou o dva roky skôr do dôchodku. Funkciu v piatok v Miami odovzdal svojmu zástupcovi, generálovi letectva Evanovi Pettusovi, ktorý dočasne povedie Južné veliteľstvo.
Podľa troch predstaviteľov americkej armády Holsey odchádza na nátlak ministra obrany Petea Hegsetha, ktorý žiada výraznejšie zapojenie armády v Latinskej Amerike. V zákulisí sa objavili úvahy, že Holsey mohol mať výhrady k opakovaným útokom na lode v Karibiku, v rozhovore s kongresmanmi však spojenie medzi operáciami a svojím odchodom odmietol.
Holsey už dávnejšie oznámil, že v decembri 2025 ukončí svoju 37-ročnú službu v armáde USA. V prejave pri rozlúčke vyzval občanov Spojených štátov amerických, aby naďalej podporovali „spriatelené demokracie“ v regióne.
Od septembra podnikli americké sily viac než dvadsať úderov na plavidlá podozrivé z pašovania drog. Administratíva prezidenta Donalda Trumpa zároveň presadzuje novú bezpečnostnú stratégiu, ktorá ohlasuje oživenie Monroeovej doktríny a sprevádza ju výrazným posilnením námornej prítomnosti USA v Karibiku a tlakom na Venezuelu.