Hongkong prišiel o poslednú opozičnú stranu. Rozpadla sa pod tlakom Číny
V Hongkongu sa definitívne uzavrela kapitola organizovanej opozície. Demokratická strana, ktorá bola tri desaťročia hlasom prodemokratických síl, sa rozhodla pre svoje rozpustenie. Hlasovanie členov strany bolo takmer jednohlasné – zo 121 prítomných sa len štyria zdržali.
Predseda Lo Kin-hei tento krok označil za bolestivé, no nevyhnutné rozhodnutie pod rastúcim tlakom zo strany Číny.
Podľa viacerých členov boli zo strany čínskych úradníkov vysielané jasné odkazy – buď sa rozpustia dobrovoľne, alebo ich čakajú vážne následky.
Zánik strany prichádza v čase, keď v Hongkongu prakticky zmizla politická pluralita. Voľby sú prístupné len „patriotom“, opozícia je buď za mrežami, alebo v exile.
Bývalá predsedníčka Emily Lau to nazvala tragédiou pre mesto, ktoré kedysi dúfalo v slobodu.
Rozhodnutie padlo tesne pred očakávaným verdiktom v prípade Jimmyho Laia – mediálneho magnáta a známeho kritika Pekingu.
(reuters, pir)