|   2025-12-15 10:56:17

Iránska laureátka Nobelovej ceny skončila dvakrát na pohotovosti

Iránska nositeľka Nobelovej ceny mieru Narges Mohammadiová skončila po piatkovom zadržaní bezpečnostnými silami Iránu dvakrát na pohotovosti, keď podľa jej rodiny utrpela údery.

Aktivistku, ktorá Nobelovu cenu získala v roku 2023 počas väzby za dlhoročný boj za práva žien a proti trestu smrti, zadržali 12. decembra na spomienkovej slávnosti v Mašhade venovanej právnikovi Chosrovi Alímu Kordím​u.

Miestneho prokurátora Hasana Hematifara citovali médiá s tým, že Mohammadiová a brat zosnulého právnika vyzývali prítomných na skandovanie „sloganov porušujúcich normy“ a „narušenie verejného poriadku“.

Podľa nadácie Narges Foundation sa Mohammadiová v nedeľu večer telefonicky ozvala rodine a opísala, že intenzita opakovaných úderov bola taká, že ju dvakrát previezli na urgentný príjem, pričom počas hovoru bola údajne v zlom fyzickom stave.

Mohammadiová, ktorú vlani dočasne prepustili z väznice Evin na liečbu, rodine povedala, že ju nové obvinenia spájajú s „kolaboráciou s izraelskou vládou“ a že od bezpečnostných zložiek počula aj priame vyhrážky smrťou.

Svoj právny tím podľa nadácie požiadala, aby podal sťažnosť na bezpečnostné orgány pre spôsob zásahu aj samotnú brutalitu zatknutia. Iránske úrady sa k prípadu zatiaľ nevyjadrili.

​(reuters, sie)