Nastala fáza otvorených klamstiev, reaguje Sulík a predstavil druhé kilečko

10.12.2020, 12:01 Št

Richard Sulík (SaS) reaguje na výroky premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) v súvislosti s nákupom antigénových testov (Zdroj: TASR)

Nerád vraj prepiera vnútorné záležitosti, ale tentokrát reagovať musí. Tak začal Richard Sulík jednu z najtvrdších odoziev na premiéra Igora Matoviča, ktorý ho skritizoval v súvislosti s nákupom antigénových testov.

Podpredseda vlády a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) odmieta, že by pri nákupe antigénových testov čokoľvek sabotoval. Upozornil, že nákup nie je možný skôr aj vzhľadom na proces vypracovania zadania zo strany Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR.

Premiér v stredu kritizoval Sulíka pre nákup antigénových testov, ktorým ho poveril. Termíny, ktoré určil, označil za štedré a realistické. Vo štvrtok sa minister rozhodol brániť a povedal, že hoci vraj bežne nereaguje na Matovičove útoky, premiér podľa neho na tlačovej besede zverejnil „hrubo zavádzajúce informácie, hoci vedel, že skutočnosť je diametrálne odlišná“. Dodal tiež, že „nastala fáza otvorených klamstiev“.

Problém pri verejnom obstarávaní

Sulík tiež poukázal na 16-dňovú zákonnú lehotu pri verejnom obstarávaní. Informoval, že najskorší možný termín na ich dodanie je 7. januára 2021. Zároveň kritizoval pomalú pomoc segmentom zasiahnutým krízou. Občania si podľa neho o kompetentnosti vlády SR nemôžu myslieť nič dobré.

„Ja som síce dostal úlohu obstarať testy už 19. novembra, ale trvalo nekonečných 17 dní a päť pokusov o riadne zadanie, kým som to naozaj mohol začať robiť,“ skonštatoval Sulík.

Ozrejmil, že premiér Igor Matovič (OĽANO) pri nákupe požadoval čo najvyššiu špecificitu testov, rezort zdravotníctva však odmietal prepracovať zadanie a zmeniť špecificitu z 97 percent na 99. Aj preto podľa Sulíka nemohli začať skôr.

V hre sú desiatky miliónov

Vysvetlil, že pri verejnom obstarávaní je potrebné dodržanie viacerých procesov a lehôt, napríklad musia sa uskutočniť trhové konzultácie, vyhodnotenie ponúk, zasielanie výziev na rokovania. Hoci zo zhruba 100 ponúk po kontrole ostalo okolo 60, stále treba so všetkými firmami rokovať, aby nepodali námietku a ešte viac neskomplikovali proces.

Sulík zdôraznil, že ide o desiatky miliónov eur. Deklaroval, že vždy mal a má záujem dodržiavať zákon. Matovič si však podľa neho myslí, že to vie spraviť lepšie. Sulík poznamenal, že ponuky sú, no nechce pristúpiť na obchádzanie zákona. Myslí si, že ak by na urýchlenie pristúpil, premiér by bol prvý, kto by ho obviňoval z nedodržania zákona.

Kilečko: Tisíc krokov k úspechu

Šéf rezortu hospodárstva zároveň predstavil svoje druhé podnikateľské kilečko, ktoré malo pôvodne uzrieť svetlo sveta už na jeseň. Dôvodom oneskorenia malo byť vyhodnocovanie podnetov od podnikateľov.

Podľa štátneho tajomníka rezortu Jána Oravca (SaS) má ísť o takmer 900 opatrení s čo najmenšími legislatívnymi a rozpočtovými dopadmi. „Odkedy sme podnety zozbierali, tak ich postupne dávame do medzirezortného pripomienkového konania, ktoré rezorty otvárajú. Už máme 20 podnetov, ktoré sme presadili,“ povedal Oravec.

Sulíkov plán obsahuje napríklad zjednodušenie brigád pre mladých ľudí po skončení povinnej školskej dochádzky, navrhuje všeobecnú voľnú živnosť, ale aj zrušenie záväznosti kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa s odborármi pre zamestnávateľov či skrátenie doby archivácie účtovných dokumentov.

Nevynechal ani zrušenie cenovej regulácie elektriny a plynu pre malé podniky, zrušenie povinnosti zakúpenia diaľničnej známky za prívesný vozík, zrušenie koncesionárskych poplatkov pre zamestnávateľov či aj také drobnosti, ako zrušenie povinnosti pravidelného čistenia okien na pracoviskách. Tiež by sa malo menej plytvať potravinami.

„Ak chceme podnikateľské prostredie zlepšiť, nestačí prijať jedno opatrenie, je to tisíc malých krokov k úspechu,“ dodal. Jeho ministerstvo sa teraz bude snažiť o vyjednávanie s ostatnými rezortami a hľadanie širokej politickej podpory. Prvú várku opatrení schválil zákonodarný zbor ešte počas leta.

Telefonoval s Gučíkom

Šéf liberálov na dnešnej konferencii tiež potvrdil, že sa pozná s Michalom Gučíkom, podnikateľom, ktorý sa mal osobne angažovať v prospech zvolenia Maroša Žilinku za generálneho prokurátora.

Tému dnes opätovne načal Ondrej Dostál z SaS, ktorý obvinil Žilinku z toho, že na vypočúvaní potencionálnych generálnych prokurátorov klamal, keď túto skutočnosť poprel.

„Zavolal mi niekedy v lete, či by som sa mohol stretnúť s pánom Žilinkom a ja som mu odpovedal, že volá zbytočne, lebo keby mi zavolal pán Žilinka, tak ho prijmem rovnako,“ uviedol Sulík.

Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí), ktorého poslanecký klub za Žilinku nehlasoval, na margo týchto informácií vyzval prezidentku, aby Žilinku do funkcie nevymenovala, čo je naplánované na štvrtok.

(tasr/ste)

Ďalšie články od Redakcia
Ďalšie články