Potrat aj tesne pred pôrodom. Dolná komora amerického kongresu schválila radikálny potratový zákon

Snemovňa reprezentantov USA, dolná komora Kongresu USA. Foto: TASR/AP Snemovňa reprezentantov USA, dolná komora Kongresu USA. Foto: TASR/AP

Snemovňa reprezentantov Kongresu USA prijala v piatok návrh zákona, ktorý má zaručiť právo žien na umelé ukončenie tehotenstva na federálnej úrovni. Najradikálnejšiu potratovú legislatívu zrejme odmietnu senátori.

Demokratmi kontrolovaná Snemovňa tesne odsúhlasila Zákon o ochrane zdravia žien prevažne po straníckej línii v pomere 218 ku 211. K republikánom, ktorí hlasovali proti, sa pridal len jeden (!) demokratický kongresman. Bol ním Henry Cuellar z Texasu.

O zákone už v Štandarde písal Michal Čop. Cieľom zákona je na federálnej úrovni ustanoviť zákonné právo žien na potrat a je označovaný za najradikálnejší návrh v tejto téme nielen v dejinách USA, ale aj na svete. Predmetný návrh zákona by totiž nezmenil len prístup k nenarodeným deťom (až do 9. mesiaca) a ich matkám, ale aj prístup k lekárom, zdravotníckemu systému ako celku a zmenil by aj morálne chápanie potratu v očiach spoločnosti. Hneď po jeho prijatí by sa zrušila platnosť zákonov jednotlivých štátov USA. Tie sú síce legálne vo všetkých štátoch USA, ale štát od štátu rôznym spôsobom regulované. 

Prijatie tejto právnej normy podporuje i demokratický prezident USA Joe Biden. V druhej komore Kongresu, Senáte, kde majú demokrati len tesnú väčšinu, sú však jej šance na schválenie len minimálne. Demokrati by tam museli – podľa platných pravidiel hlasovania – získať podporu aspoň desiatich republikánskych senátorov.

Aktivisti označili piatkové hlasovanie Kongresu za dôležitý krok v rámci snáh o zaručenie práva žien na umelé prerušenie tehotenstva a zastavenie vlny zavádzania interrupčných reštrikcií v amerických štátoch ovládaných republikánmi.

Podľa demokratickej kongresmanky Diany DeGetteovej musel v tejto záležitosti zasiahnuť americký federálny Kongres vzhľadom na pokračujúce snahy o obmedzovanie umelých potratov. Po celých Spojených štátoch podľa nej existuje viac než 500 zákonov limitujúcich prístup k umelému prerušeniu tehotenstva a vo viac než 90 percentách amerických okresov už neexistujú potratové kliniky.

Sporná téma už od Roe verzus Wade

Najvyšší súd USA pritom už v roku 1973 svojím historickým verdiktom v prípade Roe verzus Wade garantoval právo žien na takéto zákroky, až do 22., respektíve 24. týždňa tehotenstva. V piatok schválený zákon je pokusom demokratov kodifikovať predmetné súdne rozhodnutie v podobe federálneho zákona, ktorý by zamedzil prijímaniu reštrikcií jednotlivými štátmi.

Len nedávno začal v Texase platiť zákaz umelých potratov po šiestom týždni tehotenstva. Tento zákon zakazuje interrupcie od momentu, keď je možné detegovať ozvy srdca plodu, teda skôr než mnohé ženy vôbec vedia, že sú tehotné. Zákon pritom nerobí výnimky pri znásilnení alebo inceste, interrupciu umožňuje len, ak matke hrozí zdravotné riziko.

Takýto striktný zákon už schválili v desiatich „republikánskych“ štátoch, no s výnimkou Texasu v žiadnom z nich doteraz pre súdne spory nenadobudol účinnosť. Najvyšší súd USA, v ktorom majú v súčasnosti prevahu konzervatívni sudcovia, odmietol texaský zákon zablokovať.

(tasr, haj)


Ďalšie články