|   2026-06-22 16:45:00

Pavel nebude súčasťou delegácie na samite Aliancie

Český prezident Petr Pavel nebude súčasťou delegácie na júlovom samite Organizácie Severoatlantickej zmluvy v tureckej Ankare. Rozhodla o tom vláda, oznámil v pondelok po jej rokovaní premiér Andrej Babiš.

Česko by mali na nadchádzajúcom zasadnutí hláv štátov a vlád členských krajín zastupovať Babiš, sprevádzať ho budú minister zahraničných vecí Petr Macinka a minister obrany Jaromír Zůna.

Pavel vopred avizoval, že pokiaľ by mu vláda znemožnila účasť na samite NATO, je pripravený podať kompetenčnú žalobu. Opakovane trval na tom, že na samite sa chce zúčastniť.

Babiš podľa portálu Novinky.cz na tlačovej konferencii argumentoval, že tohtoročný samit sa bude líšiť od predchádzajúcich, na ktorých sa zúčastňovali českí prezidenti. Podotkol, že vláda nedávno schválila Pavla za vedúceho delegácie na zasadnutie Valného zhromaždenia OSN v New Yorku. Preto vraj nevidí dôvod na prípadné podanie kompetenčnej žaloby, doplnil portál.

Kancelária českého prezidenta následne informovala, že vyjadrenie Pavla k pondelkovému oznámeniu vlády zverejní v utorok dopoludnia.

(tasr, bak)