|   2026-06-22 18:02:00

Spor o americké centrum pre ebolu. Súd odsúdil ministra

Kenský najvyšší súd uznal v pondelok ministra zdravotníctva Adena Dualeho vinným z pohŕdania súdom. Minister podľa verdiktu neuposlúchol súdny príkaz na okamžité zastavenie výstavby karanténneho zariadenia pre ebolu na leteckej základni neďaleko mesta Nanyuki v strednej Keni.

Projekt, ktorý finančne a logisticky podporujú Spojené štáty, vyvolal v krajine vlnu masových protestov. Zariadenie má totiž slúžiť na izoláciu a ubytovanie občanov USA, ktorí boli vystavení vírusu ebola počas epidémií v Konžskej demokratickej republike a Ugande.

Súd vo svojom rozhodnutí zdôraznil, že Duale vedome porušil predbežné opatrenia vydané na prelome mája a júna, keď nariadil pokračovanie stavebných prác. Podľa diplomatických zdrojov a údajov o sledovaní letov na základňu aj po súdnom zákaze nepretržite prilietali lietadlá so špecializovaným zdravotníckym vybavením a s americkým personálom.

Kým minister čelí právnym následkom a v utorok sa musí dostaviť na súd z dôvodu vynesenia rozsudku, kenský prezident William Ruto kontroverzný projekt obhajuje. V rozhovore pre agentúru Reuters minulý týždeň povedal, že Nairobi postupovalo správne, keď Spojeným štátom výstavbu izolačného centra umožnilo.

(reuters, max)