Žilinka na ústavnom súde neuspel so zákonom o Košiciach
Ústavný súd SR nevyhovel návrhu generálneho prokurátora Maroša Žilinku, ktorý napadol časť zákona o meste Košice. Sporné ustanovenia novely z roku 2023 umožnili zrušenie alebo zlúčenie mestskej časti bez konania miestneho referenda. Ústavný súd o tom rozhodol na stredajšom zasadnutí pléna.
Žilinka podal návrh na podnet 14 košických mestských častí. Argumentoval, že napadnutá úprava porušuje princíp rovnosti a odníma obyvateľom košických mestských častí právo rozhodovať o vytvorení, zrušení, zlúčení alebo rozdelení mestskej časti v obligatórnom referende. Podľa Generálnej prokuratúry pritom obyvatelia ostatných obcí na Slovensku, vrátane mestských častí Bratislavy, toto právo naďalej majú.
Ústavný súd prijal návrh na ďalšie konanie 11. júna 2025 a zároveň pozastavil účinnosť sporných ustanovení.
Parlament však koncom apríla schválil novelu zákona o meste Košice, ktorá smeruje k racionalizácii súčasných 22 mestských častí. O zmene územného členenia by mohli rozhodnúť obyvatelia v referende. Ak by nebolo úspešné, od roku 2030 by sa počet mestských častí automaticky znížil na štyri podľa súčasného okresného členenia.
(tasr, bak)