|   2026-06-24 19:56:16

Zelenskyj: V Bielorusku utíchli stanice, ktorými Rusi navádzali drony

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu v audiospráve pre novinárov vyhlásil, že stanice na prenos navigačných signálov na území Bieloruska, ktoré ruská armáda využívala na navigáciu útočných dronov proti Ukrajine, prestali fungovať.

K prerušeniu ich prevádzky došlo od 22. júna. „Či ich odstránili alebo nie, úprimne povedané, zatiaľ neviem. Ale pracujeme na tom,“ dodal.

Stalo sa tak len niekoľko dní po tom, čo ukrajinský líder adresoval bieloruskému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi ostré a priame varovanie s týždňovým ultimátom.

Zelenskyj minulý piatok otvorene vyhlásil, že ak Bielorusko nedeaktivuje a neodstráni tieto navádzacie stanice v dvoch regiónoch bezprostredne hraničiacich s Ukrajinou, Kyjev bude nútený prevziať iniciatívu a zasiahnuť vojenskou cestou.

V tejto chvíli zostáva nejasné, akým spôsobom k odstaveniu techniky prišlo a či malo okamžitý vplyv na intenzitu ruských dronových útokov.

Ukrajinská strana v uplynulých mesiacoch opakovane varovala pred hrozbou, že sa Moskva pokúša oveľa hlbšie a intenzívnejšie zatiahnuť Minsk do vojny.

(reuters, max)