Nové oddelenie ministerstva zvýšilo vymáhanie pokút
Po necelých dvoch rokoch fungovania oddelenia vymáhania pokút na Ministerstve vnútra SR bolo na exekúciu postúpených 9 408 pohľadávok v hodnote 1,9 milióna eur. Rezortu sa zatiaľ podarilo vymôcť 6 065 pohľadávok v celkovej sume viac ako 1,06 milióna eur.
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) uviedol, že cieľom špecializovaného pracoviska bolo zefektívniť a centralizovať vymáhanie pokút. Úspešnosť oddelenia dosahuje 56 percent, kým pri pohľadávkach postúpených Slovenskej konsolidačnej je to približne 25 percent.
Najčastejším dôvodom nevymožiteľnosti je podľa hovorcu Mateja Neumanna nemajetnosť dlžníkov alebo výmaz právnických osôb z obchodného registra. Rezort zároveň pripravuje projekt bezhotovostného blokového konania polície, od ktorého očakáva zníženie administratívy a elimináciu korupčného správania.
Ministerstvo upozornilo, že objem pohľadávok z pokút vzrástol z 30,3 milióna eur na konci roka 2015 na 121,3 milióna eur k 31. máju 2026. Najväčší podiel tvoria pokuty ukladané políciou, pokuty za diaľničné známky a za nevykonanie emisnej alebo technickej kontroly.
(tasr, bak)