Ministri obrany V4 budú na samite NATO jednotní
Krajiny Vyšehradskej skupiny (V4) pocestujú na nadchádzajúci samit NATO v Ankare so spoločným a vopred prediskutovaným stanoviskom. Dohodli sa na tom ministri obrany Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska na štvrtkovom stretnutí v Budapešti.
Podľa slovenského ministra obrany Roberta Kaliňáka (Smer) bola táto otvorená diskusia veľmi dôležitá, keďže podobný dialóg v posledných rokoch chýbal. Ministri sa venovali nielen rozvoju infraštruktúry a prehlbovaniu politickej aj vojenskej spolupráce, ale otvorili aj témy posilňovania obranného priemyslu a spoločnej ochrany proti dronom.
Maďarský minister obrany Romulusz Ruszin-Szendi označil schôdzku za významný krok vpred, ktorý dokazuje, že obranná spolupráca v regióne opäť ožila. Stretnutie sa navyše podarilo zorganizovať vo veľmi krátkom čase, iba mesiac po sformovaní novej maďarskej vlády premiéra Pétera Magyara.
Na rokovaní sa zúčastnili aj český minister Jaromír Zůna a poľský minister Wladyslaw Kosiniak-Kamysz. Zůna zdôraznil, že V4 úspešne dopĺňa štruktúry NATO a EÚ a vytvára priestor pre množstvo budúcich projektov. Poľský minister Kosiniak-Kamysz vyzdvihol, že región patrí k najbezpečnejším v Európe, a navrhol užšiu koordináciu aj v oblasti nelegálnej migrácie a prístupu k rusko-ukrajinskej vojne.
(tasr, max)