Kremeľ izoluje tisíce ukrajinských kníh, aby „neotrávili mysle ľudí“
Ruská štátna knižnica v Moskve doteraz zhabala a odviezla 18-tisíc ukrajinských kníh z okupovaných území vo východnom Donbase a ďalších častí Ukrajiny.
Podľa riaditeľa inštitúcie Vadima Dudu tieto publikácie umiestnili do takzvaného „špeciálneho úložiska“.
Duda na Telegrame napísal, že knihy obsahujú „zjavne nacionalistické a rusofóbne myšlienky, ktoré hrubo skresľujú spoločnú históriu“. Tvrdí, že nejde o ničenie literatúry, ale o jej zachovanie na „vedecké a výskumné účely“ pre budúcich historikov, ktorí budú skúmať tvorbu ideologických naratívov.
S týmto „ťažkým dedičstvom“ je preto podľa neho potrebné pracovať tak, aby dnes „neotrávilo mysle občanov“.
Zhabanie kníh realizujú na príkaz ruského ministerstva kultúry. Riaditeľ knižnice, ktorá sídli blízko Kremľa a patrí k najväčším na svete, o existencii tohto fondu informoval už vlani v novembri, keď obsahoval 12-tisíc výtlačkov.
Kyjev na najnovší posun bezprostredne nereagoval, no dlhodobo obviňuje Moskvu zo snahy systematicky vyhladiť ukrajinskú kultúru, identitu a z indoktrinácie detí i dospelých na dobytých územiach v rámci agresívnej rusifikácie.
(reuters, max)