Muskova SpaceX chce so Starlinkom vstúpiť na americký mobilný trh
Spoločnosť SpaceX vizionára Elona Muska plánuje spustiť vlastnú maloobchodnú mobilnú službu Starlink pre amerických spotrebiteľov. Prezidentka a prevádzková riaditeľka firmy Gwynne Shotwellová to podľa zdrojov Financial Times naznačila investorom počas nedávnej roadshow k IPO v hodnote 1,8 bilióna dolárov.
Týmto krokom by SpaceX začala predávať mobilné zmluvy koncovým zákazníkom, vybudovala by si vlastnú pozemnú sieť a vstúpila do priameho konkurenčného boja s tromi dominantnými operátormi v USA. Doteraz pritom firma fungovala najmä ako partner telekomunikačných operátorov, ktorým za podiel na výnosoch poskytovala prístup k svojim satelitom na vykrytie hluchých miest na vidieku.
Tieto plány prichádzajú v čase zvýšeného tlaku investorov na hľadanie nových zdrojov masívneho rastu po vstupe na burzu. SpaceX už minulý rok položila základy tejto expanzie, keď kúpila od konkurenčnej firmy EchoStar licencie na bezdrôtové spektrum za 17 miliárd dolárov.
Hoci v prospektoch firma uvádza, že služba Starlink Mobile bude mať spočiatku najväčší vplyv v odľahlých oblastiach, jej dlhodobým cieľom je konkurovať tradičným operátorom aj v mestách a na predmestiach.
Zámer však vyvoláva medzi analytikmi značné obavy. Odborníci varujú pred extrémnymi finančnými nákladmi na výstavbu infraštruktúry a predovšetkým pred kritickým nedostatkom rádiového spektra.
(max)