|   2026-06-27 07:33:30

Nový Zéland zasiahli záplavy, tisíce ľudí sú bez elektriny

Na Novom Zélande zostali po silných búrkach bez elektriny tisíce ľudí. Silná tlaková níž sa krajinou prehnala v piatok a spôsobila záplavy, zosuvy pôdy a dopravné problémy najmä v centrálnych oblastiach vrátane hlavného mesta Wellington.

Energetická spoločnosť Powerco v sobotu evidovala viac ako tritisíc výpadkov. Meteorologická služba MetService uviedla, že po veľmi daždivých a veterných 24 hodinách sa počasie postupne upokojuje.

Úrady však naďalej upozorňujú na trosky a prekážky na cestách, lokálne záplavy a pretrvávajúce riziko zosuvov pôdy vo Wellingtone. Nepriaznivé počasie už v piatok viedlo k zrušeniu približne 200 letov do a z Wellingtonu.

V meste Lower Hutt severovýchodne od metropoly hlásili zaplavené cesty a dva zosuvy pôdy. Nový Zéland má s podobnými následkami silných dažďov skúsenosť aj z januára, keď zosuv pôdy po prudkých zrážkach zabil šesť ľudí v kempe na Severnom ostrove.

(reuters, lud)