|   2026-06-28 19:45:00

NASA sa pokúsi zachrániť observatórium Swift

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) plánuje už budúci týždeň spustiť misiu na záchranu vesmírneho observatória Swift, ktorému hrozí pád späť na Zem.

NASA poverila spoločnosť Katalyst Space Technologies, aby pomocou robotického zariadenia vyniesla observatórium na vyššiu obežnú dráhu. Štart lietadla Stargazer s raketou Pegasus XL a trojramenným zariadením LINK z Marshallových ostrovov by sa mohol uskutočniť už v utorok.

Swift funguje od roku 2004 a skúma záblesky gama žiarenia i explózie hviezd. V dôsledku zvýšenej slnečnej aktivity však postupne klesá smerom k Zemi. Aby mohol pokračovať vo vedeckej práci, musí sa dostať na stabilnejšiu obežnú dráhu.

Misia musí začať skôr, než observatórium klesne pod výšku 300 kilometrov, čo sa podľa odhadov očakáva v októbri. Zariadenie LINK, vybavené tromi robotickými ramenami, by malo Swift zachytiť približne po mesiaci a následne ho počas ďalších mesiacov presunúť do výšky 600 kilometrov. Ak bude misia úspešná, observatórium by sa mohlo vrátiť do prevádzky už v septembri.

(tasr, bak)