Spor medzi Poľskom a Európskou komisiou prešiel do ďalšej fázy. Komisia dnes rozhodla o spustení správneho konania proti poľskej vláde za reformu justície a porušovanie európskeho práva. Varšava si pripísala ďalšie konanie v poradí.
Eurokomisia (EK) tvrdí, že má „vážne pochybnosti o nezávislosti a nestrannosti“ poľského ústavného súdu. Informoval o tom portál Deutsche Welle.
Tamojší ústavný súd odmietol nadradenosť európskej legislatívy nad poľskými zákonmi a vyhlásil, že nie je v súlade s poľskou ústavou. Rozhodnutie považuje EK a niekoľko členských štátov Únie za veľmi problematické, pretože by poľskej vláde umožnilo ignorovať rozsudky Súdneho dvora EÚ, ktoré by sa jej nepozdávali alebo jej nevyhovovali.
„Komisia považuje tieto rozhodnutia ústavného súdu za porušenie princípov nezávislosti, primátu, efektivity a uplatňovania práva EÚ a nerešpektovanie záväzných rozhodnutí Súdneho dvora EÚ,“ uviedla v stredu EK.
Varšava namieta, že poľský súd iba chráni zvrchovanosť ústavy. Tiež odmieta slová kritikov, ktorí hovoria o smerovaní Poľska k odchodu z EÚ.
Súdny dvor EÚ predtým rozhodol, že Poľsko pri menovaní sudcov najvyššieho súdu porušilo európsku legislatívu.
Rovnako namietal proti disciplinárnej komore súdu a nariadil ju Poľsku rozpustiť a zastaviť disciplinárne konania. Prvú podmienku Varšava splnila, druhú nie. Súdny dvor EÚ mu za to vymeral pokutu milión eur denne. Poľsko však odmietalo platiť.
Komisia mu preto hrozí zastavením eurofondov.
„Priala by som si, aby v záujme vyriešenia sporov okolo právneho štátu poľská vláda zásadne prehodnotila svoj postoj, aby sme si v roku 2022 našli cestu k dialógu,“ uviedla k rozhodnutiu EK jej podpredsedníčka Věra Jourová.