Prihlásiť sa

Voda na mlyn extrémistov, reaguje Kolíková na Matovičove slová o kradnúcich mimovládkach

Zasadnutie Ústredného krízového štábu SR Mária Kolíková a Igor Matovič. Foto: Martin Baumann/TASR

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková sa ohradzuje voči útokom na mimovládne organizácie (MVO). Uviedla to v reakcii na minulotýždňové slová ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) o zneužívaní prostriedkov určených na inklúziu rómskej komunity mimovládnymi organizáciami.

„Počas prerokúvania návrhu o finančnej podpore misijnej pastoračnej práce v rómskych komunitách pre Konferenciu biskupov Slovenska (KBS) na rokovaní vlády som sa ohradila voči útokom na mimovládne organizácie. To bol napokon aj hlavný dôvod, pre ktorý som vyvolala hlasovanie o tomto bode, pri ktorom som sa zdržala,“ vyhlásila ministerka.

Mimovládne organizácie a ďalšie združenia si podľa jej slov zaslúžia poďakovanie za prácu, ktorú vykonávajú. „V mnohých oblastiach suplujú štát a často robia nezastupiteľnú činnosť. Každý, kto chce vedieť, z akých zdrojov sú financované, a ako tieto prostriedky používajú, si informácie nájde, lebo transparentnosť je v tomto pomerne vysoká,“ podotkla s tým, že aj takéto vyhlásenia sú vodou na mlyn kampani, ktorú voči MVO dlhodobo vedú extrémisti.

Matovič a mimovládky

Matovič po minulotýždňovom rokovaní vlády pri prezentovaní schválenia príspevku 330 000 eur na projekt misijnej pastoračnej činnosti pre KBS uviedol, že práve pastoračné aktivity sa ukazujú ako najefektívnejší spôsob práce s rómskou komunitou v protiklade s prácou mimovládnych organizácii, ktoré podľa neho zneužili grantové prostriedky určené na inklúziu rómskej komunity. Žiadnu organizáciu však nekonkretizoval.

„Ak to porovnám so stovkami miliónmi eur, ktoré rozkradli najmä bratislavské mimovládky, ktoré vykazovali akože bohumilú činnosť tým, že idú učiť Rómov v osadách tancovať, variť, šiť a podobne, ale v skutočnosti mali len jediný cieľ vykrádať tieto prostriedky určené na pomoc najnúdznejším ľuďom, tak je to veľmi efektívny spôsob práce s rómskou komunitou,“ uviedol Matovič.

https://standard.sk/161523/matovic-cirkvi-su-pri-praci-s-romami-efektivnejsie-ako-bratislavske-mimovladky-ktore-rozkradli-miliony-eur/

Bývalý premiér vyjadril presvedčenie, že najefektívnejší spôsob je pomôcť tým, ktorí v rómskych komunitách dlhodobo pôsobia bezplatne, možno aj s účelom, že chcú rozvíjať duchovno tamojších ľudí. Podľa Matoviča ide práve o rôzne cirkvi, ktorých činnosť je v porovnaní s mimovládnymi organizáciami oveľa úspešnejšia. „Skúste si prelustrovať tých, čo prijímali najviac peňazí na prácu v osadách a na tie bludy, ktoré vo svojich analýzach popísali. Ak by robili nejakú robotu, malo by to byť v osadách vidieť, bohužiaľ nevidieť tam nič,“ uzavrel.

Kritika expremiéra

Mimovládne organizácie v otvorenom liste vyzvali Matoviča i ostatných členov vlády, aby svojimi vyjadreniami nedehonestovali prácu neziskového sektora a podporovali širokú participáciu občianskych iniciatív v hľadaní efektívnych a prospešných riešení začlenenia marginalizovaných rómskych komunít.

Občianske združenia eduRoma, Divé maky a Romano Kher – Rómsky dom či Rómske advokačné a výskumné stredisko kritizujú, že Matovič obhajoval krok vlády na podporu KBS klamlivými a paušalizujúcimi útokmi.

(tasr, ste)