Mikulec: Zablokovanie Hlavných správ súvisí s dezinformáciami o utečencoch z Afriky a Blízkeho Východu

Zasadnutie vlády SR Roman Mikulec. Foto: Pavel Neubauer/TASR

AKTUALIZOVANÉ Portál Hlavné správy je zablokovaný. Štátne orgány ho odstavili z bezpečnostných dôvodov. Krok avizoval minister obrany Jaroslav Naď.

Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) zablokoval web Hlavných správ. Na stránke identifikovali škodlivú aktivitu podľa zákona o kybernetickej bezpečnosti. Pre TASR to uviedol hovorca Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) Peter Habara.

„NBÚ rozhodol v zmysle zákona o kybernetickej bezpečnosti na základe dodaných a vyhodnotených podkladov od bezpečnostných zložiek štátu,“ povedal Habara.

Na sociálnej sieti redakcia Hlavných správ už ráno informovala, že Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) pravdepodobne vydá príkaz na ich vypnutie.

Inštitút blokovania zaviedla novela zákona

Inštitút blokovania zaviedla novela kybernetického zákona prijatá minulý týždeň v rámci opatrení súvisiacich so situáciou na Ukrajine. Zamedziť má šíreniu škodlivého obsahu na internete. Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) môže kompetenciu využívať do konca júna 2022.

Za škodlivý obsah sa považuje programový prostriedok alebo údaj, ktorý zapríčiňuje alebo môže zapríčiniť kybernetický bezpečnostný incident. Škodlivou aktivitou sa rozumie akákoľvek činnosť, ktorá zapríčiňuje alebo môže zapríčiniť kybernetický bezpečnostný incident, podvodnú činnosť, odcudzenie osobných údajov alebo citlivých údajov, závažné dezinformácie a iné formy hybridných hrozieb.

Na zablokovanie Hlavných Správ upozornil na sociálnej sieti minister obrany Jaroslav Naď. Ten v rozhovore z utorka 1. marca informoval, že podnikajú kroky voči „tým alternatívnym médiám, ktoré presadzujú záujem iných mocností“.

Mikulec: Zablokovanie Hlavných správ je krokom v obmedzení šírenia paniky a nenávisti

Zablokovanie dezinformačného webu Hlavné správy Národným bezpečnostným úradom je prvým krokom v obmedzení šírenia paniky a nenávisti. Napísal to minister vnútra Roman Mikulec vo svojom profile na sociálnej sieti s tým, že stránka bola roky stálicou na dezinformačnej scéne. Vysvetlil, že cieľom týchto hoaxerov je zneistiť ľudí a spôsobiť informačný chaos, ktorý bude vyúsťovať postupne do straty podpory ukrajinských utečencov a Ukrajiny ako takej.

Roman Mikulec. Foto: TASR/Pavel Neubauer

„Dnes sme opäť svedkami pokusov rozoštvať proti sebe solidárnu spoločnosť a zasiať medzi obyvateľstvom nenávisť voči vojnovým utečencom šírením dezinformácií, že k nám hromadne prichádzajú osoby z Afriky a Blízkeho Východu. Pravda je však taká, že takmer 90 percent ľudí prekračujúcich našu východnú hranicu sú Ukrajinci,“ napísal Mikulec. Doplnil však, že na Ukrajine ostali uviaznutí nielen domáci, ale aj cudzinci, ktorí tam legálne žili, pracovali či študovali. Slovensko využívajú ako bezpečný koridor, aby mohli pokračovať do svojich domovských krajín.

„Vypnutie webu sa neobišlo bez vlny kritiky z radov ich prívržencov. No napriek tomu som presvedčený, že tento krok nakoniec najviac pomôže tým, ktorí sú dezinformáciami najviac zasiahnutí,“ skonštatoval minister vnútra. Dodal, že polícia už informovala, že eviduje rôzne účty, ktoré sa posmievajú konfliktu na Ukrajine či dokonca žiadajú o ruskú intervenciu na Slovensku. Ubezpečil všetkých občanov, že polícia sa všetkými takýmito prípadmi zaoberá.

(jor, sita)


Ďalšie články