Zelenskyj pre ČT24: Ultimátum Ukrajina plniť nebude, územia sa nevzdáme a všetko musí potvrdiť referendum
Prezident Volodymyr Zelenskyj poskytol takmer hodinové televízne interview, v ktorom sa ho traja novinári pýtali na viaceré okolnosti vývoja vojny či možností mierovej dohody z pohľadu Ukrajiny.
Hovorilo sa o odlišnostiach medzi situáciou v Kyjeve, Ľvove a dobýjanom Mariupole, Zelenskyj pôsobil unavene. Dve najdôležitejšie časti rozhovoru sa týkali ruských požiadaviek smerom k zmene hraníc Ukrajiny a neutralite štátu.
Rusi podmieňujú ukončenie bojov na Ukrajine uznaním Krymu ako súčasti Ruska, priznaním nezávislosti dvoch entít na východe Ukrajiny ovládaných separatistami a vzdaním sa snáh o vstup Ukrajiny do NATO. Mariupoľ, ktorého dobytie je v čase ťažkej humanitárnej krízy otázkou času, je poslednou prekážkou, aby vzniklo súvislé územie, ktoré spojí Rusko a anektovaným Krymom.
Zelenskyj na to reagoval: "Nemôžeme sa vzdať ani kúsku nášho územia a musíme urobiť všetko pre to, aby sa Donbas a Krym vrátili (Ukrajine). To vie každý náš občan." Prezident preto na ruské požiadavky, ktoré nazval ultimátom, zareagoval: "Nebudeme schopní tomu vyhovieť. Nemôžeme to v prípade ultimáta urobiť. Ukrajina ho nesplní. Nie je to fyzicky možné. Prišli sme o ľudí. Ako by sme to (vôbec) mohli urobiť? Všetci musíme byť zničení, až potom bude ich ultimátum automaticky splnené," uviedol Zelenskyj s tým, že vojnu na Ukrajine nemôžu ukončiť žiadne ultimáta, len dialóg.
Na inom mieste situáciu opísal takto: "Keď do Melitopolu alebo Berďansku vstúpili ruské vojská, vyvesili tam ruské vlajky. Ale ľudia v noci prišli, vlajky dali dole a vyvesili vlajky ukrajinské. Preto môže byť ultimátum splnené, len keď my už nebudeme. Mesto môžete okupovať, ale bývať a žiť tam budete môcť len vo chvíli, keď tam nebudú Ukrajinci. Ultimátum je zlá vec, vedie ku genocíde a k zničeniu ukrajinského ľudu. Taká je naša nálada. Ale sme za mier. Nech je akokoľvek zložitý, predsa je lepší ako vojna."
Prezident Zelenskyj dodal aj ďalšiu potenciálnu prekážku pre prípadné územné ústupky voči Rusom: akýkoľvek kompromis dosiahnutý na rokovaniach s Ruskom budú musieť schváliť v referende ukrajinskí občania. Povedal: "Všetkým rokovacím skupinám som vysvetlil, že keď budete hovoriť o všetkých týchto zmenách, a môžu byť historické, ... vrátime sa k referendu," povedal Zelenskyj v televíznom rozhovore.
Zelenskyj v rozhovore hovoril aj o členstve Ukrajiny v NATO, jeho odpoveď bola nejednoznačná. Otázka znela: "Pripúšťate, že by sa Ukrajina vzdala členstva v NATO a euroatlantickej integrácie?"
Zelenskyj odpovedal: "Pristúpil by som k tomu tak, ako to robia v ťažkej atletike. Majú niekoľko možností a nikto ťažkú váhu nezdvíha iba raz. Pokusov má niekoľko. Naša situácia je ťažká, pretože Rusko je náš sused a vedie proti nám vojnu. Existuje NATO, v ústave máme zakotvené smerovanie do aliancie. Spoločnosť to tak vidí, ale niektoré štáty nás vidia inak a v iných súvislostiach. V rámci Aliancie je asi tretina štátov, ktoré nás tam nevidia, dokonca to povedali verejne. Ďalšie sa o tom boja verejne hovoriť. (Ukrajinská) spoločnosť na mňa bude pravdepodobne tlačiť. Myslím si, že túto oceľovú skúšku, túto váhu, ktorú musíme zdvihnúť, budeme zdvíhať po častiach."

Ďalej v odpovedi na otázku pokračoval načrtnutím toho, čo nazval možným kompromisom v otázke NATO.
"Všetci sme to už pochopili," povedal Zelenskyj, pričom vysvetlil, že Ukrajina nebude prijatá do aliancie NATO, pretože jej členské štáty sa "boja" Ruska. "Musíme sa upokojiť a povedať: 'Dobre (potrebujeme) iné bezpečnostné záruky'," povedal. Podľa jeho slov sú krajiny NATO, ktoré chcú (Ukrajine) poskytnúť bezpečnostné záruky a urobiť to, čo by urobila Severoatlantická aliancia, keby do nej Ukrajina patrila.
Citát: "Sú členské štáty NATO, ktoré by nám radi [takéto záruky, pozn. red.] poskytli, urobili by pre nás všetko, čo by pre nás urobili, keby sme boli členmi Aliancie. A bol by to kompromis pre všetkých – pre Západ, ktorý si s nami nevie rady, pre Ukrajinu aj pre Rusko. To si neželá, aby sa NATO rozširovalo, a hovorí, že tak bolo dohodnuté s členskými štátmi NATO. To by bola tá naozajstná bodka na konci vojny – ale Rusko to tak ešte nevidí," povedal Zelenskyj.
V ďalšej časti rozhovoru ukrajinský prezident povedal, že si myslí, že Rusko sa nezastaví a bude chcieť získať aj ďalšie územia a dobyť pobaltské republiky. Zelenskyj tiež poďakoval za pomoc utečencom z Ukrajiny, požiadal ľudí v Európe, aby sa vcítili do ich pozície, nemusia s nimi trpieť, ale ich len pochopiť.
Zelenskyj je každý deň v kontakte so svetovými politikmi a žiada ich o pomoc, ocenil i nedávnu návštevu premiérov Poľska, Česka a Slovinska v Kyjeve, označil ju za statočnú. Dodal, že po nej sa títo politici "stali pre nás v oveľa väčšej miere lídrami svojich štátov".
Rozhovor s ukrajinským prezidentom viedol Michal Kubal z Českej televízie, Angelina Kariakinová z ukrajinskej televízie NSTU a Agnès Vahramianová Jeruová z France Télévisions.
Celý rozhovor a jeho prepis si možno pozrieť na stránke ČT24.
(tasr, fed)