|
2022-09-10 08:09:00
Austrália: Premiér položil pred parlamentom veniec k soche Alžbety II.
Túto sochu odhalila samotná Alžbeta II. v roku 1988 počas návštevy Austrálie pri príležitosti otvorenia novej budovy tamojšieho parlamentu. Austráliu navštívila počas svojej 70-ročnej vlády 16-krát, po prvý raz v roku 1954 a naposledy v roku 2011.
Na znak úcty Alžbety II., ktorá zomrela vo štvrtok vo veku 96 rokov, je austrálska vlajka stiahnutá na pol žrde. V piatok takisto zazneli – rovnako ako v Británii – salvy na jej počesť. Vypálených bolo spred budovy austrálskeho parlamentu dovedna 96 sálv za každý rok jej života.
Britský panovník je hlavou štátu okrem Spojeného kráľovstva aj v 14 ďalších krajinách vrátane Austrálie, Kanady a Nového Zélandu, avšak táto funkcia je prevažne reprezentatívna.
(tasr)