Prihlásiť sa

Medziročný rast cien na Slovensku atakoval v októbri 15 percent. Potraviny sú drahšie o 27 percent

Spotrebiteľské ceny tovarov a služieb v októbri 2022 medzimesačne poskočili o 1,2 percenta a priemerná úroveň zdražovania z mesiaca na mesiac v tomto roku je 1,3 percenta. Medziročne inflácia od januára minulého roka bez prestávky rastie a momentálne s hodnotou 14,9 percenta dosahuje najvyššie hodnoty od začiatku milénia.

Ilustračný obrázok. Foto: TASR/František Iván Ilustračný obrázok. Foto: František Iván/TASR

Najväčší vplyv na celkovú infláciu majú dynamicky rastúce ceny v dvoch odboroch – potraviny s nealko nápojmi a bývanie s energiami, ktoré tvoria takmer polovicu výdavkov domácností. Potraviny boli aktuálne medziročne drahšie o 26,8 percenta aj nealkoholické nápoje rástli dvojciferným tempom už štvrtý mesiac. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

Vyššie ceny v odbore doprava dlhodobo podporované najmä drahšími pohonnými látkami v októbri mierne znížili dynamiku nárastu v porovnaní s minulým rokom na 20,4 percenta.

Index spotrebiteľských cien sa v októbri 2022 medziročne zvýšil za domácnosti zamestnancov o 14,6 percenta, za nízkopríjmové domácnosti o 15,5 percenta, za domácnosti dôchodcov o 16,4 percenta.

V súhrne za desať mesiacov roku 2022 sa spotrebiteľské ceny medziročne v priemere zvýšili o 12,2 percenta (za domácnosti zamestnancov o 12,1 percenta, za nízkopríjmové domácnosti o 12,4 percenta, za domácnosti dôchodcov o 13,3 percenta).

(tasr)