Niekto tu nevie rátať. Za referendom je toľko voličov, koľko stačí na vládu s ústavnou väčšinou

Koaliční lídri Igor Matovič, Boris Kollár, Richard Sulík a Veronika Remišová po voľbách 2020.

Koaliční lídri urobili pri vyhodnotení referenda chybu. Matematickú chybu. Po nej nasledovala tá politická. Škoda. Neschopnosť počítať, mylné rozhodnutia a arogancia vlády otvárajú doširoka dvere pre návrat Fica. A oligarchov.

Keď sa Remišová, Naď a poslanci Obyčajných smiali z výsledkov referenda, ktoré vraj nedosiahlo ani preferencie opozície, viacerí politológovia ich upozornili, že nevedia počítať. A mali pravdu.

Remišová a jej kolegovia predviedli školácku chybu. Porovnávali dve celkom rozdielne sústavy. Pri referende sa totiž účasť počíta zo všetkých voličov na Slovensku (aj tých, ktorí nikdy nevolia). Pri volebných výsledkoch strán alebo v prieskumoch volebných preferencií sa percentá počítajú len z menšej skupiny zúčastnených. Jednoduché.

Referendum 2023 v skutočnosti podporilo výrazne viac ľudí, ako je súčet preferencií Smeru, Hlasu a Republiky. Konkrétne to bolo takmer 1,2 milióna voličov. Na porovnanie: Fica s Pelleginim vo voľbách 2020 volilo 527-tisíc ľudí (18,3 percenta zo zúčastnených voličov). Dnes, po rozdelení Smeru, je ich spoločná podpora o niečo vyššia, no určite sa neblíži k hranici 1,2 milióna voličov.

Takáto masa voličov je síce na platnosť referenda nedostatočná, no v parlamentných voľbách je rozhodujúca. Porovnateľný počet voličov zabezpečil Matovičovej širokej koalícii jasné volebné víťazstvo s ústavnou väčšinou poslancov parlamentu. Na víťazstvo Obyčajných vo voľbách 2020 stačilo 721-tisíc voličov.

To isté platí o prezidentských voľbách. Zuzane Čaputovej stačil približne milión hlasov na zvolenie za prezidentku.

(viac…)
Dag Daniš

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Štandard na mesiac

iba 7,99€— každý mesiac

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Štandard na rok

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]