Nehoda kamióna a autobusu na D2 si vyžiadala jednu obeť, 55 osôb sa zranilo. Osem ľudí je v kritickom stave
Dopravná nehoda si vyžiadala jednu obeť, 55 osôb utrpelo zranenia rôzneho rozsahu. Aktualizovanú informáciu poskytla hovorkyňa Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Katarína Križanová.
Policajti aktuálne odkláňajú premávku v smere na Malacky po ceste I. triedy č. 2 (stará cesta). „Uvedený úsek diaľnice bude v súvislosti so vzniknutou situáciou dlhodobo uzavretý," upozornila polícia.
"Na mieste udalosti zasahuje viac ako 30 hasičov z Malaciek a z Bratislavy, ktorí momentálne v spolupráci s odťahovou službou sprejazdňujú komunikáciu," uviedla Križanová. Osoby s ľahšími zraneniami sa nachádzajú v evakuačnom autobuse HaZZ a v stane Záchrannej brigády HaZZ v Malackách. Psychológovia HaZZ poskytujú na mieste udalosti krízovú intervenciu.
K udalosti sa vyjadril aj v pondelok vymenovaný minister zdravotníctva Michal Palkovič. "Bol som ubezpečený zo strany Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS), ako aj nemocníc, že všetkým zraneným je poskytovaná okamžitá a kvalitná zdravotná starostlivosť. Urobíme všetko pre záchranu ich životov a zdravia. Je mi veľmi ľúto aj jedného vyhasnutého života, pozostalým vyjadrujem úprimnú sústrasť," vyjadril sa Palkovič.
Univerzitná nemocnica Bratislava v súvislosti s nehodou aktivovala traumatologický plán. V nemocnici prijali desať pacientov, z toho osem v kritickom stave. Na brífingu o tom informoval riaditeľ nemocnice Alexander Mayer.
"Rozsah zranení je skutočne alarmujúci. Sú to polytraumy, ľudia, ktorí vyžadujú umelú pľúcnu ventiláciu, sú tam rozsiahle traumatické zmeny tváre, panvy, dolných končatín vyžadujúce si okamžitú intervenciu, ktorú pacienti dostali," povedal minister zdravotníctva Michal Palkovič. Ozrejmil, že prvé hlásenie o nehode dostali záchranári o 10.33 h a do desiatich minút dorazila na miesto prvá záchranárska posádka a o 11.17 h už odvážali prvého pacienta do UNB.
Štátna tajomníčka rezortu zdravotníctva Lenka Dunajová Družkovská priblížila, že okrem UNB, kde prijali najviac pacientov, ošetrovali ľudí aj nemocnice v Trnave, Malackách a Skalici. Podľa jej slov išlo hlavne o pacientov vo vyššom veku. V skalickej nemocnici sú aktuálne štyri pacientky. "Sú v starostlivosti lekárov OAIM a JIS, ide prevažne o viacpočetné zlomeniny, pomliaždeniny, otras mozgu. Jedna pacientka musela byť okamžite operovaná," doplnila hovorkyňa nemocnice Martina Pavliková.
Autobus, ktorý sa na diaľnici zrazil s kamiónom, išiel z Maďarska do Česka. "Podľa informácií, ktoré sme dostali, smerovali z mesta Miškolc do Prahy na rekreáciu," uviedol Mikulášek. Diaľnica je v danom úseku podľa ministra vnútra Ivana Šimka naďalej uzavretá. "Robia sa úkony, ktoré sú potrebné pre vyšetrenie celej nehody," poznamenal.
Na mieste zasahovalo dokopy 12 pozemných ambulancií záchranárov a tri vrtuľníky, ktoré sa niekoľkokrát otočili, ozrejmila hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OSZZS) Alena Krčová. Zdôraznila, že nešlo o bežnú udalosť.
Polícia okolnosti nehody vyšetruje. "Dychové skúšky na zistenie prítomnosti alkoholu v organizme vodičov boli s negatívnym výsledkom," spresnila bratislavská krajská policajná hovorkyňa Jana Šimunková. Polícia vodičom na sociálnej sieti odporučila, aby využili výjazdy z diaľnice D2 už v Lamači na smer Záhorská Bystrica, Stupava.
(tasr, sak)