Prihlásiť sa

Všetci obyvatelia západného sveta sú dezoláti. Čelíme kríze humanizmu

Olivier Roy. Foto: Profimedia.cz Olivier Roy. Foto: Profimedia.cz

Dá sa dnes vysloviť slovo elita bez prídavku „takzvaná“? V onom zákernom „takzvaná“ nezriedkakedy vidíme výbavu človeka, pre ktorého sa našlo ohavné slovo dezolát. Neverí inštitúciám, médiám, ide si konšpiračné teórie. Francúzsky filozof a politológ Olivier Roy, profesor na European University Institute sídliacom blízko Florencie, prichádza v knihe Sploštenie sveta s novým pohľadom na spomínaný atribút – a tou interpretáciou robí „dezolátov“ z nás všetkých, obyvateľov západného sveta.

Dezolát nedezolát, dôvera v inštitúcie nebola v západnej spoločnosti nikdy nižšia. Ukázalo sa to vraj v pandemickej dobe. „Dnes už v humanitných vedách, a dokonca ani v niektorých tvrdých vedách, neexistuje vedecký konsenzus, ako ukázala kontroverzia COVID-19. Hranica medzi šarlatánom a vedcom sa stiera,“ poznamenáva Roy a ilustruje to na debate o vedeckej hodnote argumentov proti očkovaniu.

Tvrdiť, že odporcovia očkovania sú dezoláti, ktorí nevedia nič o vede, a ,naopak, jeho zástancovia sú seriózni reprezentanti vedy, už vraj nemožno. Vo Francúzsku to bolo možno zjavnejšie ako v iných krajinách: proti očkovaniu tam vystúpil Didier Raoult, radený medzi desať najvýznamnejších francúzskych vedcov podľa časopisu Nature.

Rozpory boli súčasťou vedy vždy, ale dnes sa niečo zmenilo: preliali sa spoza akademických hradieb do širšej spoločnosti a úplne legitímne vedecké rozpory získali mnohokrát naskrz nelegitímne morálne zafarbenie. Práve pandémia podľa Oliviera Roya ukázala, že toto morálne zafarbenie nemožno akceptovať. Ohrozuje to slobodomyseľnosť i dôveryhodnosť vedy samej.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami