Srbsko znova pohrozilo intervenciou v Kosove, žiada ochranu tamojších Srbov
Náčelník srbského generálneho štábu Milan Mojsilovič v krátkom televíznom vystúpení povedal, že kosovskí Srbi už nemôžu "tolerovať teror" kosovskej vlády. Srbská armáda je podľa neho pripravená plniť si úlohy v súlade so srbskou ústavou a nariadeniami prezidenta Aleksandra Vučiča.
Srbsko uviedlo svojich vojakov na hranici s Kosovom do najvyššej pohotovosti počas série nedávnych zrážok, do ktorých sa na severe Kosova dostali protestujúci Srbi s políciou i mierovými silami KFOR. NATO poslalo do oblasti posily.
Ozbrojená intervencia Srbska v Kosove by znamenala priamy stret s približne 4000 vojakmi NATO, ktorí tam v súčasnosti pôsobia.
"Na základe faktov som veliteľa KFOR informoval, že žiadame naliehavé opatrenia na ochranu srbských obyvateľov," uviedol Mojsilovič v piatkovom vyhlásení. "Je to naša žiadosť voči KFOR a ďalším medzinárodným organizáciám."
Lídri Srbska a Kosova boli vo štvrtok v Bruseli, kam ich na krízové rokovania pozvala EÚ v čase obáv z návratu k otvorenému konfliktu. Pokrok pri riešení rastúceho napätia nedosiahli.
(tasr, dv)