|   2023-06-23 18:58:57

Srbsko znova pohrozilo intervenciou v Kosove, žiada ochranu tamojších Srbov

Náčelník srbského generálneho štábu Milan Mojsilovič v krátkom televíznom vystúpení povedal, že kosovskí Srbi už nemôžu "tolerovať teror" kosovskej vlády. Srbská armáda je podľa neho pripravená plniť si úlohy v súlade so srbskou ústavou a nariadeniami prezidenta Aleksandra Vučiča.

Srbsko uviedlo svojich vojakov na hranici s Kosovom do najvyššej pohotovosti počas série nedávnych zrážok, do ktorých sa na severe Kosova dostali protestujúci Srbi s políciou i mierovými silami KFOR. NATO poslalo do oblasti posily.

Ozbrojená intervencia Srbska v Kosove by znamenala priamy stret s približne 4000 vojakmi NATO, ktorí tam v súčasnosti pôsobia.

"Na základe faktov som veliteľa KFOR informoval, že žiadame naliehavé opatrenia na ochranu srbských obyvateľov," uviedol Mojsilovič v piatkovom vyhlásení. "Je to naša žiadosť voči KFOR a ďalším medzinárodným organizáciám."

Lídri Srbska a Kosova boli vo štvrtok v Bruseli, kam ich na krízové rokovania pozvala EÚ v čase obáv z návratu k otvorenému konfliktu. Pokrok pri riešení rastúceho napätia nedosiahli.

(tasr, dv)