Výbuch v Novákoch zabil osem ľudí. Súd dnes rozhodol o vinníkoch

TRENČÍN – Presne šestnásť rokov, päť mesiacov a jeden deň dnes ubehlo od tragickej explózie vo Vojenskom opravárenskom podniku (VOP) Nováky, pri ktorej prišlo o život osem zamestnancov a ďalších 37 pracovníkov utrpelo zranenia. Za zvýšeného mediálneho záujmu dnes trojčlenný senát Krajského súdu v Trenčíne rozhodoval vo veci obvinenia štyroch bývalých manažérov podniku z prečinu všeobecného ohrozenia.

novaky-sud-advokati Na dnešnom pojednávaní bolo prítomných viac advokátov ako obvinených. Foto: Radoslav Varga

Prievidzský okresný súd sa začal kauzou zaoberať až päť rokov po tragickej udalosti a trvalo sedem rokov, kým sa dopracoval k rozsudku. Prokuratúra obvinila dovedna piatich ľudí za to, že museli vedieť o riziku, ktoré v podniku existovalo vzhľadom na množstvo výbušného materiálu a jeho nesprávne skladovanie a napriek tomu neprijali žiadne zásadné opatrenia. Z piatich pôvodne obžalovaných ľudí si rozsudok v septembri 2019 vypočuli len štyria, keďže bývalý ekonomicko-obchodný riaditeľ dva roky predtým zomrel.

Dvoch zo štyroch bývalých manažérov VOP Nováky uznal Okresný súd v Prievidzi vinnými z prečinu všeobecného ohrozenia a bývalému generálnemu riaditeľovi Jozefovi Berákovi a výrobnému riaditeľovi Jánovi Laurovi uložila trojročné podmienečné tresty odňatia slobody. Súd zároveň zvyšných dvoch obvinených – bývalého technického riaditeľa Jána Lasaba a bezpečnostného technika Jozefa Oršulu – oslobodil spod obžaloby.

S výrokom súdu nebol spokojný prokurátor a odvolanie podali aj obaja manažéri, ktorí dostali podmienečné tresty. Pre náročnosť naštudovania celého spisu trvalo ďalšie tri roky, kým o odvolaniach rozhodoval Krajský súd v Trenčíne. Deň D mal pôvodne nastať 8. júna, ale pre zdravotnú indispozíciu jedného z trojice sudcov sa napokon pojednávať nezačalo a proces bol odročený na 3. august.

Dnešného pojednávania sa zúčastnil len jeden zo štvorice obvinených a síce bývalý technický riaditeľ Ján Lasab. Zvyšní traja sa ospravedlnili a súhlasili s pojednávaním aj v ich neprítomností. Kvarteto advokátov sa však dostavilo, a tak mali v pojednávacej miestnosti jednoznačnú „presilovku“.

Podľa prokurátora zo strany Okresného súdu v Prievidzi nebol pri vynášaní rozsudku dôvod na mimoriadne zníženie trestov pod zákonnú trestnú sadzbu. Paragraf 285 vo štvrtom odstavci pri prečine všeobecného ohrozenia určuje rozmedzie trestov od 4 do 10 rokov. Prokurátor na záver svojho odvolania navrhol šesťročné nepodmienečné tresty pre bývalého generálneho riaditeľa a bývalého technického riaditeľa a štvorročné nepodmienečné tresty pre bývalého výrobného riaditeľa a bezpečnostného technika.

Ešte prísnejšie tresty na úrovni 10 rokov žiadala pre štvoricu obvinených skupina pozostalých, ktorí vo svojom odvolaní okrem iného skonštatovali: „Oslobodzujúce rozsudky a nízke podmienečné tresty sú dehonestáciou pamiatky ľudí, ktoré sa stali obeťami najväčšej priemyselnej tragédie v histórii Slovenska.“

Jeden zo štvorice advokátov Peter Vačok vo svojom konečnom návrhu reagoval na žiadosť prokurátora udeliť nepodmienečné tresty. S odvolaním na judikatúru Najvyššieho súdu SR upozornil, že pri ukladaní trestov treba prihliadať na spôsob života páchateľa nielen pred skutkom, ale aj po skutku. „Všetci vieme, ako dlho tento proces trvá. V tejto súvislosti pripomínam štrasburskú judikatúru, ktorá hovorí, že pomalá spravodlivosť sa rovná žiadnej spravodlivosti,“ vyhlásil Vačok.

Krajský súd v Trenčíne sa nakoniec s názorom Okresného súdu v Prievidzi stotožnil len v prípade dvoch oslobodzujúcich rozsudkov. Podmienečné tresty pre dvojicu vrcholových manažérov zrušil a nahradil ich nepodmienečnými trestami odňatia slobody s výkonom v ústave s minimálnym stupňom stráženia. Jozefovi Berákovi súd vymeral trest odňatia slobody v trvaní 5 rokov a Jánovi Laurovi v trvaní 4 roky.


Na najkontroverznejší zákon, ktorý je súčasťou konsolidačného balíčka, sa pozreli európski centrálni bankári. Udialo sa tak po jeho schválení, pritom podľa pravidiel mal kabinet počkať na stanovisko ECB.
Prejsť na článok
Obyvateľa mestskej časti Barca pobúrili informácie, ktoré sa objavili v súvislosti s pobytom predsedu Košického samosprávneho kraja v Kolumbii. Spozornel najmä kvôli nezrovnalostiam v projekte, ktorému tam Trnka robil masívnu kampaň.
Prejsť na článok