Sulík: Testovanie je možno dobrý biznis, za 280 miliónov mohli stáť štyri nemocnice

2 (1) Richard Sulík. Foto: Róbert Valent

Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) je pripravený skončiť vo funkcii, ak vznikne podmienka, že premiér Igor Matovič (OĽaNO) odíde z postu, ak tak spraví aj Sulík. Minister to uviedol v diskusnej relácii TA3 V politike s tým, že takú mieru osobných útokov nikdy za žiadnej vlády nezažil.

„Ak by bola požiadavka, že Igor Matovič odíde pod podmienkou, že aj Sulík, tak to urobím, ak to krajine pomôže. Chcem len zabrániť triumfálnemu návratu opozície o tri roky do vlády,“ vysvetlil Sulík.

Zopakoval, že strana stále trvá na návrhu na rekonštrukciu vlády a požaduje výmenu osoby premiéra a ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO). Voči obom má Sulík výrazné výhrady, ani jeden podľa neho svoju pozíciu nezvláda. „Funkcia Matoviča veľmi zmenila,“ skonštatoval.

Konflikty vraj nikdy nemali také rozmery

Zároveň priznal, že na vláde za zatvorenými dverami dal premiérovi jasne najavo, čo si o ňom myslí. „Rok som trpel tieto osobné útoky. Je pravda, že si na vláde premiér musel odo mňa niečo vypočuť, keď ma obviňoval z vraždy Jána Kuciaka,“ priblížil Sulík.

Dodal, že nikdy nezažil takú mieru osobných útokov. „Mal som ťažké politické konflikty s Mikulášom Dzurindom či Andrejom Dankom, ale nikdy to nemalo takéto rozmery,“ vysvetlil.

Vládu rozbiť nechce

Zdôraznil však, že jeho snahou je len rekonštrukcia vlády, nie predčasné voľby alebo úsilie rozbiť vládu. „Nech idú aj všetky ministerské pozície na stôl, poďme sa však pokojne baviť o rekonštrukcii vlády,“ povedal Sulík. Doplnil, že strana o iné ministerstvá ako tie, ktoré má v súčasnosti, záujem nejaví. 

Zároveň avizoval, že ak bude vláda rozhodovať o zavedení tvrdého lockdownu od 21. marca, strana bude návrh vetovať. V opatrení nevidí zmysel. „Vo firmách je menšie riziko nákazy, keďže majú vlastné hygienické pravidlá, ako keď zamestnanci zostanú doma a pôjdu potom do prírody alebo niekde von,“ argumentoval Sulík. Podľa neho by sa mali všetky prevádzky otvoriť s tým, že by sa nastavili podmienky ich fungovania.

Testovanie je vraj biznis

Politik sa tiež pozastavil nad tým, že plošné testovanie stálo verejný rozpočet už 280-miliónov eur a požadovaný efekt neprinieslo. Takéto testovanie tiež označil pre niekoho za možno „výhodný biznis“ a nazdáva sa, že za vynaloženú sumu by sa dali postaviť aj štyri regionálne nemocnice.

Šéf rezortu hospodárstva sa vyjadril aj ku často skloňovanej ruskej proticovidovej vakcíne Sputnik V. Myslí si, že tí, ktorí o neho majú záujem a podpíšu informovaný súhlas, by mali mať možnosť vakcinácie. Údajne takisto nie je dôvod myslieť si, že po miliónoch podaných dávkach v iných štátoch budú jeho následky fatálne. Ak bude mať podľa vlastných slov možnosť výberu očkovacej látky, Sputnik V by „nevylučoval z užšieho výberu“.

(tasr/ste)


Ďalšie články