Prihlásiť sa

Demokrati sľubujú kratšie čakanie na vyšetrenia i dvesto nových ambulancií

Vo¾by23: Eduard Heger ohlásil novú stranu Demokrati, bude jej lídrom Eduard Heger počas tlačovej konferencie s partnermi k predstaveniu novej politickej strany Demokrati 7. marca 2023 v Bratislave. Foto: Pavol Zachar/TASR

Skrátenie čakania na vyšetrenie u lekára, vybudovanie 200 nových ambulancií v regiónoch, vytvorenie zdravotných centier či efektívnejší rezidentský program považuje za svoje priority strana Demokrati. Strana chce tiež zlepšiť dostupnosť paliatívnej starostlivosti, zdravotníckych pomôcok a rehabilitácií. Na štvrtkovej tlačovej konferencii o tom informovala volebná líderka strany Andrea Letanovská a kandidátka Jana Žitňanská.

Zdravotníctvu podľa Letanovskej aktuálne chýba vízia, jasné ciele a cítenie politikov. „Musíme začať skôr odhaľovať choroby, zabezpečiť, aby pacienti najmä pri novej diagnóze dostali veľmi rýchlo termín,“ zdôraznila Letanovská. Ako poznamenala, skoršia liečba je účinnejšia a šetrí aj náklady.

K lepšej dostupnosti majú prispieť aj nové ambulancie v regiónoch. V zdravotných centrách by mali pod jednou strechou pôsobiť všeobecní lekári aj špecialisti, ktorí by mohli využívať spoločné služby či priestory. Chcú tiež motivovať všeobecných lekárov, aby prebrali starostlivosť napríklad o onkologických pacientov, ktorí už majú stanovenú dlhodobú liečbu.

Žitňanská považuje za podstatné, aby poisťovne napĺňali platby, ktoré im stanovil zákon o paliatívnej starostlivosti. Avizuje tiež prípravu nového zákona, ktorý má nastaviť mechanizmus na preplácanie zdravotníckych pomôcok. „Keď cena pomôcky stúpne, aby automaticky stúpla aj úhrada,“ načrtla. Je tiež za zavedenie príspevku na rehabilitácie a terapie.

(tasr)