Prihlásiť sa

Zlatého leva na festivale v Benátkach získal film Chudiatko gréckeho režiséra Lanthimosa

Jorgos Lanthimos Režisér Jorgos Lanthimos. Foto: TASR/AP

Zlatého leva, hlavnú cenu 80. ročníka medzinárodného filmového festivalu v Benátkach, získal film Chudiatko (Poor Things) gréckeho režiséra Jorgosa Lanthimosa. Oznámila to v sobotu večer porota, informuje TASR na základe správ agentúr DPA, AFP a ANSA.

Ocenená snímka je feministickou variáciou príbehu o Frankensteinovi s americkou herečkou Emmou Stoneovou v hlavnej úlohe. Ďalšie roly obsadili Willem Dafoe a Mark Ruffalo. Režisér Lanthimos (50) je známy filmami ako Favoritka, Homár či Zabitie posvätného jeleňa.

Za najlepšiu herečku vyhlásili tento rok Američanku Cailee Spaenyovú za úlohu v životopisnom filme Priscilla o manželke Elvisa Presleyho. Najlepším hercom je podľa poroty Američan Peter Sarsgaard ako muž trpiaci demenciou v snímke Memory.

Veľkú cenu poroty, druhú najvýznamnejšiu trofej benátskeho festivalu, si odniesol japonský režisér Rjúsuke Hamaguči za svoj film Aku wa sonzai šinai (Zlo neexistuje).

Strieborného leva za najlepšiu réžiu dostal taliansky tvorca Matteo Garrone za drámu Io capitano (Ja kapitán) o dvoch mladých mužoch zo Senegalu, ktorí zažijú hrôzy pri snahe utiecť z africkej krajiny do Talianska. Jeden z protagonistov, Seydou Sarr (21), získal cenu Marcella Mastroianniho pre vychádzajúcu hereckú hviezdu.

Osobitná cena poroty putovala poľskej režisérke Agnieszke Hollandovej za film Hranica o útrapách sýrskych a afrických migrantov na poľsko-bieloruskej hranici, ktorý kritizovala poľská pravicová vláda.

Medzinárodný filmový festival v talianskych Benátkach je najstarším podujatím svojho druhu na svete a popri festivale vo francúzskom Cannes a nemeckom Berlinale sa považuje za jeden z troch najvýznamnejších.

Jubilejný ročník sa konal od 30. augusta a o Zlatého leva pre najlepší film sa uchádzalo 23 diel. O oceneniach rozhodla medzinárodná porota, ktorej predsedom bol americký režisér Damien Chazelle.

(tasr)