Prihlásiť sa

Minister, ktorý má v rukách, či bude fungovať nadávka mafia aj o štyri roky

ROZHOVORY ZKH Matej Šutaj Eštok. Foto: Profimedia.sk/Rozhovory ZKH

Kto je nový minister vnútra Matúš Šutaj Eštok a aké má predpoklady viesť vnútropoliticky najdôležitejší rezort novej vlády. Píšu Ladislav Hollý a Jaroslav Daniška.

Je rozdiel medzi Smerom a Hlasom? A ak áno, aký? Tak nejak znie základná otázka, ktorú by mal zodpovedať nový minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (ročník 1987).

V niečom sa zdá, že rozdiel vidieť: Zatiaľ čo Smer posiela do vlády Roberta Kaliňáka, Hlas vyšetrovaného Petra Žigu nie, aj keď je členom predsedníctva a vo voľbách získal mandát poslanca. Na kandidátke bol na 11. mieste, keďže ho dvaja prekrúžkovali, skončil ako 13. zvolený poslanec (necelých 5 700 krúžkov). Otázkou je, či to znamená, že sa zmenil Hlas alebo Žiga – a či jeho biznis záujmy nebude zastupovať vo vláde niekto iný. To ukáže už blízka budúcnosť.

So Šutajom Eštokom je to inak.

Ponesie priamu zodpovednosť za vnútropoliticky najdôležitejší rezort. Vojna policajtov viedla k tomu, že sa Hlas pridal k Smeru (už pred voľbami) a pôsobenie Šutaja Eštoka ukáže, či Hlas obstojí v tom, čo Peter Pellegrini pre Štandard nazval pokušením revanšu. Pellegrini si myslí, že k nemu nesmie dôjsť, preto by ľudia, ako Kaliňák či Gašpar, a vôbec vyšetrované či obvinené osoby nemali mať dosah na bezpečnostné orgány štátu.

To je však iba polovica odpovede.

Druhou, ešte náročnejšou je, ako sa Šutajovi Eštokovi podarí reorganizácia policajného zboru, ako vyvodia zodpovednosť voči tým, ktorí rozohrali miestami pochybnú hru so svedectvami kajúcnikov a obviňovali aj tam, kde chýbali relevantné dôkazy. To nie je debata o štyroch desiatkach právoplatne odsúdených, aj keď niektoré rozsudky ešte môže obnoviť európsky súd, ale skôr o tom, ako pristupovať k ľuďom, ako je kajúcnik Makó, a aké miesto nájsť takzvaným vyšetrovateľom čurillovcom, aby skončila vojna policajtov.

To bude nepomerne ťažšie zadanie ako hocičo iné vrátane otázky špeciálnej prokuratúry. Tu totiž stačí zmeniť jednoduchý zákon, kde sa zmení pole pôsobnosti Lipšicovho úradu a špeciálni prokurátori, ktorých nasadenie a spôsoby vyvolávali pochybnosti, budú riešiť iné prípady. Väčším problémom bude, kto ich nahradí a či túto úlohu generálny prokurátor Žilinka zvládne. Lebo aj tu platí, že ľahšie sa kritizujú prešľapy, ako nesie zodpovednosť za funkciu.

Vráťme sa však k pravdepodobnému novému a veľmi mladému ministrovi vnútra.

Niečo o očakávaniach nám môže napovedať, keď sa pozrieme na jeho minulosť.

Kampaň Šutaja Eštoka


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami