Na prvý pohľad dostal Vladimir Putin do rúk žolíka. Pozornosť Západu, nielen mediálna, ale aj finančná a vojenská, sa zrazu namiesto Ukrajiny delí medzi dva štáty. Prípadné rozšírenie vojny v Izraeli môže v prípade čierneho scenára tvrdo narušiť aj trh s ropou a vyhnať jej ceny nahor, čo znamená ďalší bonus pre Rusko. Na pozadí zlých správ sa však pre Ukrajinu črtá aj jedna pozitívna. Bude sa viac zbrojiť.
Už takmer týždeň prebieha na Blízkom východe vojna medzi Izraelom a Hamasom. Za nitky v konflikte pravdepodobne ťahali aj ďalšie regionálne mocnosti. Najväčšia pozornosť sa upiera na Irán, ktorý podozrievajú z toho, že sobotnú akciu Hamasu plánoval a militantom v pásme Gazy potajomky pašoval aj zbrane a technológie. Navyše je na spadnutie aj otvorená vojna s libanonským Hizballáhom na severných hraniciach Izraela. Nedá sa vylúčiť, že by sa mohol krátkodobý vojenský konflikt rozvinúť aj do dlhšej vojny na viacerých frontoch.
V súvislosti s touto hrozbou sa spomína aj vojna na Ukrajine i to, ako konflikt v Izraeli ovplyvní oboch jej aktérov. Tel Aviv je totiž blízkym spojencom Washingtonu, a rovnako mu je naklonené Spojené kráľovstvo a štáty EÚ. Teda hlavní podporovatelia Kyjeva v jeho obrannej vojne proti Rusku. Objektívne však treba povedať, že aj Rusko má s Izraelom korektné vzťahy.