Prihlásiť sa

Vojna v Izraeli nahráva Rusku. No môže sa črtať aj malé víťazstvo pre Ukrajinu

Ukrajinskí vojaci odpaľujú rakety prostredníctvom raketometu Grad na ruské pozície na frontovej línii počas bojov pri meste Soledar v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny v stredu 11. januára 2023. Foto: TASR/AP Ukrajinskí vojaci odpaľujú rakety prostredníctvom raketometu Grad na ruské pozície na frontovej línii počas bojov pri meste Soledar v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny v stredu 11. januára 2023. Foto: TASR/AP

Na prvý pohľad dostal Vladimir Putin do rúk žolíka. Pozornosť Západu, nielen mediálna, ale aj finančná a vojenská, sa zrazu namiesto Ukrajiny delí medzi dva štáty. Prípadné rozšírenie vojny v Izraeli môže v prípade čierneho scenára tvrdo narušiť aj trh s ropou a vyhnať jej ceny nahor, čo znamená ďalší bonus pre Rusko. Na pozadí zlých správ sa však pre Ukrajinu črtá aj jedna pozitívna. Bude sa viac zbrojiť.

Už takmer týždeň prebieha na Blízkom východe vojna medzi Izraelom a Hamasom. Za nitky v konflikte pravdepodobne ťahali aj ďalšie regionálne mocnosti. Najväčšia pozornosť sa upiera na Irán, ktorý podozrievajú z toho, že sobotnú akciu Hamasu plánoval a militantom v pásme Gazy potajomky pašoval aj zbrane a technológie. Navyše je na spadnutie aj otvorená vojna s libanonským Hizballáhom na severných hraniciach Izraela. Nedá sa vylúčiť, že by sa mohol krátkodobý vojenský konflikt rozvinúť aj do dlhšej vojny na viacerých frontoch.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami