Nastúpi žilinská županka Erika Jurinová do parlamentu?

ŽILINA – Medzi stopäťdesiatkou zvolených poslancov do Národnej rady Slovenskej republiky je až šesť predsedov vyšších územných celkov. Poslanecký mandát získala aj žilinská županka Erika Jurinová, ktorá by už čoskoro mala verejnosti oznámiť, či si ho aj naozaj bude uplatňovať.

Erika Jurinová. Foto: Erika Ďurčová/TASR Erika Jurinová. Foto: Erika Ďurčová/TASR

Ak by sa tak nestalo, zopakovala by sa história z januára 2018, kedy sa po víťazstve v krajských voľbách a zhruba mesačnom pôsobení na dvoch stoličkách spoločne s rovnako čerstvo zvoleným trnavským županom Jozefom Viskupičom vzdali svojich poslaneckých funkcií a miesto v parlamente prepustili svojim náhradníkom.

Pre Eriku Jurinovú boli septembrové voľby už štvrté v poradí. Uspela vo všetkých štyroch prípadoch – v rokoch 2010, 2012, 2016 a aj v tomto roku. Kandidačnú pauzu si dala len v roku 2020, kedy už viac ako dva roky pôsobila na čele Žilinského samosprávneho kraja.

V roku 2010 kandidovala ešte na kandidátke strany Sloboda a Solidarita, ktorú uzatvárala štvorčlenná platforma Obyčajných ľudí Igora Matoviča. Vďaka preferenčným krúžkom sa prebojovala do parlamentu z piateho miesta. Jurinová uspela aj o dva roky neskôr v predčasných voľbách, kedy opäť kandidovala zo 149. miesta, ale už na samostatnej kandidátke Obyčajných ľudí. Nuž a do tretice získala poslanecký mandát v roku 2016, scenár bol opäť rovnaký, keď kandidovala z predposledného miesta a za ňou bol na hlasovacom lístku už len Igor Matovič.

V parlamente pôsobila do 5. januára 2018. Presne dva mesiace predtým totiž prekvapujúco vyhrala volebný súboj o post žilinského župana s Jurajom Blanárom a práve získanie tejto funkcie ju primälo k rezignácii na poslancovanie v Národnej rade SR.

Urobila tak spoločne s novým trnavským županom Jozefom Viskupičom. „Sľúbili sme to našim voličom. Po mesačnej skúsenosti sme aj na vlastnej koži zistili, koľko je na župe problémov a roboty. Chceme to robiť poriadne a naplno realizovať naše programy a nie si robiť zbierku funkcií,“ komentovala vtedy svoje rozhodnutie Jurinová. Doplnila, že mesiac si vyskúšala prácu poslankyne aj županky a bolo to podľa nej neúnosné. „Práce je toľko, že obdivujem supermanov, ktorí to zvládajú,“ dodala Jurinová.

V tej chvíli popri viacerých starostoch a primátoroch v parlamente bol jediným županským „supermanom“ predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška. Práve jeho Jurinová s Viskupičom vyzývali k rovnakému kroku, ako urobili oni. Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti dokonca vtedy avizovalo, že do parlamentu predloží zákon, podľa ktorého by exekutívna funkcia primátora, starostu či župana nemohla byť zlučiteľná s poslaneckým mandátom. Nič také sa však v parlamente nepodarilo dodnes prijať.

Tohtoročné voľby boli pre Eriku Jurinovú výnimočné v tom, že sa o dôveru voličov neuchádzala z chvosta kandidátky, ako trikrát predtým, ale bola jej líderkou. Zviedla dokonca interný súboj o post predsedníčky hnutia, keďže Igor Matovič, opätovne kandidujúci zo 150. miesta, vyhlásil, že kto z nich dvoch dostane väčší počet preferenčných hlasov, bude predsedom hnutia.

V tomto smere Matovič Jurinovú jednoznačne prekonal, získal ich viac ako 178-tisíc, kým Jurinová len necelých 70-tisíc. Práve vyšší zisk preferenčných krúžkov bol pre Jurinovú jednou z dvoch podmienok, kedy by sa vzdala postu predsedníčky Žilinského samosprávneho kraja. Tou druhou podmienkou by bola účasť Obyčajných ľudí v koalícii.

Keďže ani jedna z podmienok splnená nebola, Erika Jurinová už krátko po voľbách vyhlásila, že na funkciu žilinskej županky nerezignuje a uplatnenie poslaneckého mandátu bude zvažovať. Aj vzhľadom na slová, ktoré vyriekla pred necelými šiestimi rokmi o tom, čo si myslí o kumulácii dvoch dôležitých funkcií, je takmer isté, že si nebude chcieť „šliapať po jazyku“ a miesto v parlamente prepustí svojmu náhradníkovi. Zostáva tak už len otázkou, kedy tak urobí. Kuloárne informácie naznačujú, že stať by sa to mohlo už v najbližších dňoch, ba možno aj hodinách.

Ak by sa žilinská županka Erika Jurinová naozaj rozhodla neuplatniť si mandát v Národnej rade SR, Žilinský kraj by o pozíciu v parlamente neprišiel. Prvým náhradníkom za hnutie Obyčajní ľudia je totiž Žilinčan a bývalý vedúci Úradu vlády SR Július Jakab.


Na najkontroverznejší zákon, ktorý je súčasťou konsolidačného balíčka, sa pozreli európski centrálni bankári. Udialo sa tak po jeho schválení, pritom podľa pravidiel mal kabinet počkať na stanovisko ECB.
Prejsť na článok
Obyvateľa mestskej časti Barca pobúrili informácie, ktoré sa objavili v súvislosti s pobytom predsedu Košického samosprávneho kraja v Kolumbii. Spozornel najmä kvôli nezrovnalostiam v projekte, ktorému tam Trnka robil masívnu kampaň.
Prejsť na článok