Čo znamená rétorika centrálnych bankárov: Drahšie pôžičky tu budú dlhšie

Najvýhodnejšie úrokové sadzby na hypotéky s krátkodobou fixáciou sa na Slovensku aktuálne pohybujú okolo štyroch percent. Spotrebné úvery sú ešte drahšie. A na takej úrovni zrejme ešte hodnú chvíľu zostanú. Aké sú dôvody? Ako si vysvetliť to, čo vravia centrálni bankári v Spojených štátoch i eurozóne?

holzmann Guvernér rakúskej centrálnej banky a člen Rady guvernérov ECB Robert Holzmann. Foto: Twitter/wiiw

Hoci je inflácia na Slovensku stále dosť vysoká (8,2 percenta), postupne klesá. Rovnako ako tá v eurozóne, ktorá už postupne smeruje k normálu. Bez nejakých výraznejších výkyvov sa rast cien utlmuje a momentálne je na úrovni 4,3 percenta. Podobne je to aj v USA, kde sa tempo rastu cenovej hladiny pohybovalo v istých mesiacoch tesne pod desiatimi percentami, no v lete už bolo na úrovni troch percent, blízko dlhodobého inflačného cieľa.

Rast cien spomaľuje vďaka viacerým faktorom. Šoky, ktoré nastali v energetike či potravinovom sektore z veľkej časti pominuli. Dopyt v mnohých častiach sveta sa okresal a ekonomiky sa schladili. A nemalú rolu v tom hrali centrálne banky, ktoré naprieč krajinami v posledných približne 18 mesiacoch agresívne zvyšovali úrokové sadzby. V eurozóne ich v júli 2022 začali bankári dvíhať z rovnej nuly až na súčasnú úroveň 4,5 percenta. V Spojených štátoch sú ešte o niečo vyššie a od júla ich Federálny rezervný systém (Fed) drží v pásme 5,25 až 5,5 percenta.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.