Budeme v EÚ štát alebo provincia? Čaká nás zápas o suverenitu

396086241_907509017400066_7785545521292257831_n Foto: Robert Fico/FB

Na to, či Fico ako premiér bude za zachovanie práva veta naozaj bojovať, si treba ešte počkať. Ak bude bojovať, bude to správna vec. Aj jemu a politikom Smeru však treba v tejto chvíli niečo pripomenúť. Ich vlastnú minulosť. Píše Vladimír Palko.

Pred pár týždňami český prezident Petr Pavel navrhol, aby pri rozhodovacích procesoch v Európskej únii prestalo platiť právo veta. To by znamenalo, že princíp jednomyseľného rozhodovania by bol nahradený väčšinovým hlasovaním, pri ktorom sa vôľa väčšiny presadí proti názoru menšiny.

Pred pár dňami Výbor Európskeho parlamentu odobril návrh na zrušenie práva veta. A nemyslime si, že prezident Pavel čosi sám od seba iniciatívne začal. Hovorí sa o tom na rôznych fórach EÚ. Táto otázka visí vo vzduchu už dlho. Aby sme boli presní, už desaťročia.

Ľudí to až tak nezaujíma, ale malo by. Ide o štátnosť

Jedna z vecí, ktoré sú na politike fascinujúce je to, že dôležité veci sa niekedy dejú mimo väčšej pozornosti médií a verejnosti, pričom ich vplyv na budúcnosť je kľúčový.

Viete, aký je rozdiel, keď členská krajina má vo všetkom právo veta a keď ho nemá v ničom? No veď to je rozdiel v tom, či tá členská krajina je samostatným, teda suverénnym štátom, alebo je už iba provinciou. 

Ten rozdiel je vari dôležitý, nie?

Ako sa veci riešia v EÚ

Aby sme pochopili, ako sa veci vyvíjajú v spore „Právo veta alebo väčšinové hlasovanie“, treba spomenúť viacero všeobecných princípov, podľa ktorých sa v EÚ veci vyvíjajú. Nielen v tomto spore, ale všeobecne. 

Veci neprebiehajú tak, že sa nastolí návrh a potom sa buď celý prijme alebo celý zamietne. Takto to nie je nikdy. Vždy vzíde akýsi kompromisný návrh.

Keď sa rozhoduje, či zjeme salámu alebo ju odložíme, zvyčajne nedôjde k žiadnej z týchto dvoch možností. Vzíde návrh, aby sme si odkrojili a zjedli jedno či dve kolieska. Preto sa to aj volá salámová metóda. A z tej salámy sa odkrajuje dlho. Teda zmeny sa v EÚ vždy dejú postupne a pomaly. To je prvý princíp.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami