VYSOKÉ TATRY – Primátor Vysokých Tatier Jozef Štefaňák vyhlásil v stredu o 9.30 mimoriadnu situáciu. Dôvodom je zosuv na červeno značenom turistickom chodníku medzi Hrebienkom a Rainerovou chatou.
„Príroda znovu ukázala svoju silu. Tohto roku dosť pršalo, zosunul sa nám chodník. Situácia je mimoriadne vážna, pretože ešte včera zabíjali kolíky do chodníka a dnes vidieť, že sa to posúva ďalej. Preto sme museli vyhlásiť mimoriadnu situáciu,“ povedal primátor Vysokých Tatier. Mimoriadnu situáciu vyhlásil krátko po obhliadke a konzultáciách s odborníkmi priamo na mieste zosuvu.
V najbližších dňoch bude samospráva spolu so Správou Tatranského národného parku, ktorá chodník vlastní, a tiež s odborníkmi hľadať riešenie na zastavenie zosuvu a stabilizovanie celého chodníka. „Musíme to zastabilizovať, aby sa to v zime nezosunulo úplne a na jar sa mohlo začať s prácami, ktoré zachránia chodník,“ doplnil primátor. V súčasnosti podľa neho nie je jasné, či sa chodník uzavrie alebo nie. Momentálne je priechodný, nedá sa však podľa primátora predpokladať, či tak bude aj o hodinu, prípadne o deň či týždeň.
Náhradná trasa je chodník okolo Bilíkovej chaty. Ten je však ohrozovaný práve zosuvom na červeno značenom chodníku, ktorý je nad ním. Z horného chodníka totiž padajú na ten spodný kamene a sutina, čo sa môže stať aj opakovane.
„Prvé riziko je zosuv, ktorý je nestabilný a stále sa zväčšuje. Druhým rizikom sú okolité zvetrané skaly, ktoré ohrozujú chodník,“ povedal námestník riaditeľa Správy TANAP-u Peter Spitzkopf. Práve stredajšie stretnutie aj za účasti odborníkov mohlo napovedať, akým spôsobom bude možné celý zosuv zastaviť a stabilizovať tak celý chodník. Aj od názoru odborníkov totiž bude závisieť rozsah opráv a tiež, či ich vôbec bude možné uskutočniť ešte do zimy.
Vyhlásenie mimoriadnej situácie mestom Vysoké Tatry podľa Spitzkopfa urýchli niektoré procesy potrebné pre vyriešenie celej situácie. Ak dôjde k uzávere chodníka, Správa TANAP-u bude o tom informovať nielen cez sociálne siete či internetovú stránku, ale aj priamo na mieste. Urýchlená oprava chodníka je dôležitá aj z dôvodu, že ide o jedinú prístupovú cestu pre záchranárov a zásobovanie vysokohorských chát – Zamkovského, Zbojníckej a Téryho.
Chodník, na ktorom zosuv nastal, je podľa Spitzkopfa kľúčový pre pozemnú záchranu. Potvrdil to aj náčelník oblastného strediska Horskej záchrannej služby Vysoké Tatry Miroslav Živčák. „Pre nás je ten chodník kľúčový, lebo sa nám predĺži čas záchrany, ak by sme sa nevedeli dostať s technikou na druhú stranu. Minimálne o hodinu by sa nám predĺžil čas záchrannej akcie, čo môže byť niekedy kľúčové, napríklad pri lavínach, alebo v prípade podchladenia,“ vysvetlil Živčák. Horská služba preto zvažuje, či si ešte pred zimou nepresunie techniku, hlavne snežné skútre, za zosuv, aby mohli v prípade potreby zasiahnuť čo najrýchlejšie. „Je to núdzový stav, ku ktorému by sme však neradi dospeli. Je to hraničné riešenie. Aj to neviem, či to dokážeme uskutočniť,“ dodal Živčák.
„Je to odtrh chodníka, ktorý je spôsobený pravdepodobne podmytím. Ide o veľmi strmý svah. V tejto chvíli to drží už len silou vôle. Hneď ako bude ešte pršať, pôjde to všetko dole. Našou úlohou je celý chodník a zosuv zdokumentovať, následne geológovia posúdia stabilitu a potom uvidíme, čo ďalej. My môžeme navrhnúť nejaké riešenia, ktoré budú optimálne technicky, finančne, ale výsledné riešenie musí povedať TANAP,“ priblížil Peter Blišťan z Fakulty baníctva, ekológie a riadenia geotechnológií Technickej univerzity v Košiciach. Riešenie zosuvu na svahu so sklonom približne 70 stupňov bude podľa jeho slov veľmi náročné.
Okrem samotného zosuvu sa budú odborníci zaoberať aj stabilizáciou skál nad chodníkom, odkiaľ neustále vypadávajú kamene priamo na chodník. „Určite by bolo potrebné aspoň na nejaký čas ukotviť to nejakými sieťami. Iná možnosť je odstránenie niektorých väčších kusov. Technických riešení je viacero. Záleží od toho, čo povedia geológovia, ochranári, investor. Do budúcna to treba určite sanovať,“ dodal Blišťan.