Strana SaS podala vo štvrtok trestné oznámenie na ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas) pre podozrenie zo spáchania trestného činu zneužitia právomoci verejného činiteľa. Podľa ministra vnútra si tým chce strana len získať mediálnu pozornosť a nenechá sa zastrašiť.
Dopustil sa ho podľa slov exministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej tým, že postavil elitných vyšetrovateľov NAKA okolo Jána Čurillu mimo služby bez toho, aby rešpektoval podmienky zákona o štátnej službe, ktorý sa týka príslušníkov Policajného zboru a rovnako aj zákona o ochrane oznamovateľov.
„Minister sa nevyrovnal ani s tým, aký vážny štátny záujem tu mal byť porušený, ak by ich nechal v službe. Rovnako sa nevyrovnal s tým, že je tu rozhodnutie súdu, ktoré spochybnilo vôbec základ trestného stíhania,“ povedala na brífingu Kolíková.
Čurillovci sa takto podľa nej dostali do zlej životnej situácie, lebo poberajú len životné minimum a nemôžu si nájsť inú prácu. „Je to zlý signál všetkým ľuďom, ktorí budú chcieť v budúcnosti nahlásiť korupciu,“ uviedla na tlačovom brífingu pred Generálnou prokuratúrou SR.
Zdôraznila, že dnes je už známe, že vyšetrovanie voči čurillovcom viedol zaujatý vyšetrovateľ. Konanie ministra vnútra pokladá SaS za akt pomsty a otváranie vojny v polícii. „Nerozumieme, prečo minister Šutaj Eštok robí špinavú prácu za Roberta Fica,“ dodala Kolíková.
Je podľa nej smiešne, ak minister vnútra, ktorý je súčasne právnikom, tvrdí, že ich musí odvolať podľa zákona o štátnej službe, lebo tú nemôžu vykonávať obvinení policajti. „Bolo možné postupovať v súlade jedného aj druhého zákona,“ uviedol Ondrej Dostál s dôvetkom, že musí byť naplnená aj podmienka, že „je ohrozený štátny záujem“ a tým sa minister vnútra podľa SaS nijako nezaoberal.
Sulíkovci preto podávajú na Šutaja Eštoka trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu zneužitia právomoci verejného činiteľa.
Podľa Kolíkovej nie je v poriadku ani to, že minister chce do konca týždňa postaviť mimo služby všetkých obvinených policajtov. Šéf rezortu musí podľa nej prihliadať aj na to, z akého trestného činu sú daní muži zákona obvinení. Šutaj Eštok v stredu uviedol, že má ísť o desiatky obvinených mužov zákona. „Nového šéfa inšpekcie som poprosil o zaslanie celého zoznamu,“ podotkol v stredu minister.
Šutaj Eštok: trestné oznámenie je zúfalý pokus zúfalých politikov
Minister vnútra vníma trestné oznámenie strany SaS, podané v súvislosti s postavením čurillovcov mimo služby, ako „zúfalý pokus zúfalých politikov v snahe získať mediálnu pozornosť“.
„Rešpektujem, že SaS rovnako ako skupina čurillovcov sa rozhodli na mňa podať trestné oznámenie. Odkazujem každému, že ja sa zastrašiť nenechám a budem vždy konať v zmysle zákona a postupovať iba v zmysle zákona,“ skonštatoval minister. Trvá na tom, že postavením obvinených vyšetrovateľov mimo služby si splnil zákonnú povinnosť.
Odvolal Hamrana a nový policajný šéf zasa riaditeľa NAKA
Opozícii ako celku sa nepozdáva, že Matúš Šutaj Eštok (Hlas) začal na ministerstve vnútra robiť rázne zmeny. Po dvoch dňoch vo funkcii hneď odstavil policajného prezidenta Štefana Hamrana, hoci ten mal o pár dní odísť do civilu.
Minister tvrdí, že na úrade nenašiel Hamranovu žiadosť o odchod do civilu, lebo Hamran chcel do konca kalendárneho roka slúžiť v Thajsku a potom zobrať o vyše osemtisíc eur vyššie odstupné. Informáciu, že Hamran mal záujem odísť do Thajska, medzičasom poprel komunikačný odbor Prezídia policajného zboru.
Hamrana ako dočasný šéf polície nahradil Rastislav Polakovič, ktorý vo svojej funkcii tiež nezaháľa. V utorok zmenil vedenie NAKA. Túto policajnú zložku bude viesť Milan Jonis, kým si dovtedajší riaditeľ NAKA Ľubomír Daňko vyčerpá dovolenku.
Šéf tohto policajného útvaru Ľubomír Daňko si do konca mesiaca čerpá dovolenku. Keďže má status chráneného oznamovateľa, nie je možné ho podľa zákona jednoducho prepustiť. Dočasný policajný prezident určil na čelo NAKA Jonisa, hoci Daňko má dvoch zástupcov – Miroslava Chudého a Radoslava Sýkoru, ktorí ho bežne zastupovali počas neprítomnosti.
Zmeny spravil aj na policajnej inšpekcii
Od 3. novembra je novým riaditeľom Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) Branislav Zurian, niekdajší šéf NAKA, ktorý ešte nemá platnú bezpečnostnú previerku.
Minister vnútra sa tejto nominácie zastáva a Zuriana označil za „čestného policajta, ktorý zabezpečí spravodlivé vyšetrovanie káuz“.
Krátko po nástupe Zuriana sa do policajnej inšpekcie vracia Diana Santusová. Tá sa stala riaditeľkou odboru ochrany, prevencie a boja proti korupcii. Tento odbor sa zaoberá vyšetrovaním príslušníkov polície podozrivých z korupcie a závažnej trestnej činnosti.
Santusová v minulosti riadila vyšetrovací tím Oblúk, ktorý začal trestne stíhať obvinených čurillovcov. Tento tím zrušil vo februári roku 2022 vtedajší dočasný policajný prezident Štefan Hamran a poverený šéf inšpekcie Robert Miko.
(est, sita, tasr)