Prihlásiť sa

KBS sa dištancuje od slov Kuffu na Trnavskej novéne. Kritizuje miešanie politickej agendy s duchovným slovom

poslanec Štefan Kuffa SNS poslanecký s¾ub skladanie Na snímke Štefan Kuffa (SNS) skladá poslanecký sľub počas ustanovujúcej schôdze Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) IX. volebného obdobia v Bratislave 25. októbra 2023. Foto: Jakub Kotian/TASR

Konferencia biskupov Slovenska sa dištancuje od slov Štefana Kuffu o intronizácii Ježiša Krista za kráľa Slovenska. Podľa jej stanoviska rozumie negatívnym emóciám, ktoré vyvoláva „miešanie politickej agendy s duchovným slovom”.

„Konferencia biskupov Slovenska (KBS) sa dištancuje od slov, ktoré zazneli v prejave zástupcu Ministerstva kultúry počas Trnavskej novény,” uviedla KBS v tlačovej správe na margo iniciatívy štátneho tajomníka rezortu kultúry Štefana Kuffu (nom. SNS).

Kuffa počas pondelkovej novény uviedol, že za ministerstvo kultúry dáva prísľub, že „my budeme tí, ktorí budú iniciovať,… aby Kristus Kráľ bol intronizovaný a stal sa kráľom Slovenska“.

„Ja vás takto prosím, excelencie, ak by to bolo možné v čo najbližšom krátkom čase, aby Slovensko bolo zasvätené Kristovi Kráľovi za účasti všetkých biskupov a za účasti celej vlády. Biskupi, to ste vy, ja na to nemám dosah, ale na vládu, to ako môžem požiadať, aby sa to udialo. Bola by to veľká vec,“ povedal tiež.

„Do jeho 11-minútového stand-upu sa zmestila gender ideológia aj potraty, rúška aj vakcíny, ale tiež historické nezmysly o existencii Slovenska v 9. storočí a o slovenčine ako štvrtom liturgickom jazyku,“ zhrnul Postoj.

Denník upozornil na to, že niektorí kňazi sa na jeho slovách zabávali, iní zasa netajili svoj údiv a rozpaky. A našiel sa aj taký, ktorý sa zdvihol a odišiel.

Bohoslužbu celebroval apoštolský nuncius Nicola Girasoli, na konci omše dostal Kuffa slovo so súhlasom trnavského arcibiskupa Jána Oroscha.

Omšu vysielala televízia Lux, záznam omše neskôr stiahla. Nenachádza sa ani na webovej stránke. V televíznom archíve je vystúpenie štátneho tajomníka vystrihnuté.

V roku 2016 korunovali Ježiša Krista za kráľa v Poľsku, na korunovácii sa zišli tisíce ľudí vrátane prezidenta Andrzeja Dudu a niekoľkých poslancov.