Prihlásiť sa

Zlyhanie cenového stropu už priznáva i Brusel. Nastúpi dánska blokáda tankerov s ruskou ropou?

vessel-3428275_1920 Ropný tanker Monte Pelmo. Foto: ArtTower/Pixabay

Stane sa Dánsko európskym policajtom, ktorý bude kontrolovať tankery s ruskou ropou a prípadne ich pri nedodržaní sankčných pravidiel blokovať? To, že sa o tom v bruselských kuloároch uvažuje, iba podčiarkuje neúspech cenového stropu, ktorý takmer nikto nedodržiava. No je to dôvod, aby sa zrušil? Napriek jeho evidentnému porušovaniu existujú argumenty pre jeho zachovanie.

Britské noviny Financial Times (FT) priniesli v stredu ráno zaujímavú a do istej miery aj prelomovú informáciu. Podľa ich zdrojov sa mal vraj v novom návrhu Európskej komisie (EK) objaviť aj plán, na základe ktorého by malo Dánsko za úlohu kontrolovať a prípadne blokovať tankery s ruskou ropou, ktoré sa plavia cez jeho vody.

Podľa troch osôb oboznámených s rokovaniami v Bruseli, na ktorých sa noviny odvolali, by sa mala Kodaň zamerať na tankery bez západného poistenia prechádzajúce dánskymi prielivmi, ktoré oddeľujú Baltské more od Severného mora. A to na základe zákonov umožňujúcich štátom kontrolovať plavidlá, ktoré podľa ich názoru predstavujú hrozbu pre životné prostredie.

Brusel informáciu popiera. Spochybňujú to aj analytici

Viacerí diplomati EÚ však neskôr v stredu na tieto informácie reagovali tvrdením, že nový návrh EK na sprísnenie uplatňovania cenového stropu na ruskú ropu takýto bod neobsahuje.

„V návrhu Komisie sme o tom nič nevideli,“ uviedol jeden z diplomatov, ktorý bol oboznámený s obsahom dokumentu. Absenciu zmienky o dánskej blokáde v návrhu EK potvrdili agentúre Reuters aj dvaja ďalší diplomati. Dánska vláda na jej žiadosť o komentár neodpovedala.

O tom, že by toto opatrenie bolo ďaleko od reality, svedčí aj fakt, že Rusko cez dánske úžiny prepravuje veľkú časť svojho námorného vývozu ropy. Agentúra Reuters píše o tretine ruských námorných dodávok, čo predstavuje zhruba 1,5 percenta celosvetovej ponuky ropy. Denník Financial Times dokonca hovorí až o šesťdesiatich percentách ruského námorného vývozu. Akokoľvek, narušenie týchto dodávok by s veľkou pravdepodobnosťou prudko zvýšilo ceny ropy. A navyše by mohlo vyvolať konfrontáciu s Ruskom.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami