FOTO: Banskobystrické Námestie slobody získa novú tvár. Chcete vidieť, ako bude vyzerať?

BANSKÁ BYSTRICA – Námestie slobody v Banskej Bystrici bude mať novú podobu. Obnova má dodať celému územiu identitu, podporiť jeho funkčnú logiku, charakter a vizuálne ho zjednotiť. Vznikne tak nová bezpečná, bezbariérová, mestotvorná a vizuálne atraktívna centrálna lokalita mesta. Námestie chcú modernizovať postupne.

namestie-hlavna Časť Námestia slobody v Banskej Bystrici. Foto: Mário Kaprálik

Po modernizácii má Námestie slobody plniť novú mestotvornú, sociálno-spoločenskú a environmentálnu úlohu. Celkovo ide o územie s rozlohou približne 4,2 ha. Centrom a ťažiskom rozľahlého verejného priestoru by mala byť plocha pred Domom kultúry. Víťazný architektonický návrh však okrem priestoru pred Domom kultúry rieši aj revitalizáciu parku pod Pamätníkom SNP, kde by mohol vzniknúť i objekt so zázemím pre verejnosť.

„Po spracovaní projektovej dokumentácie máme záujem rozdeliť realizáciu revitalizácie na niekoľko etáp a hľadať finančné prostriedky na to, aby sme mohli postupne tento priestor začať meniť,“ uviedol Ján Nosko, primátor Banskej Bystrice s tým, že odhad nákladov na revitalizáciu námestia bude známy až po vypracovaní projektovej dokumentácie, nasledovať bude podávanie žiadostí o mimorozpočtové zdroje a získavanie potrebných povolení.

Námestie slobody je podľa odborníkov zložitejší architektonický problém, kde sa spájajú nevhodné riešenie dopravy a plochy vybavenosti. „Tie nie sú v dostatočnej kvalite pre centrálnu mestskú zónu a veľká plocha mala pôvodne slúžiť ako výstavisko, ale už dlhé roky tak neslúži. V nadväznosti s riešenou plochou máme aj významnú stavbu nadregionálneho významu Pamätník SNP,“ uviedol Martin Paulíny, architekt a člen hodnotiacej komisie v rámci súťažného dialógu.

Problém s frekventovanou hlavnou cestou v blízkosti námestia bude podľa samosprávy nutné riešiť krokmi smerujúcimi k upokojeniu dopravy, v lokalite totiž nie je možné vybudovať podchod, ani most pre peších. „Nie je to možné z toho dôvodu, že je tu zatrubnený Rudlovský potok a množstvo inžinierskych sietí, premostenie je v týchto podmienkach prakticky nerealizovateľné,“ vysvetlil Nosko

Územie Námestia slobody sa začína Pamätníkom SNP a parkom pod ním, dláždenými plochami medzi hotelom Lux, Domom kultúry, bytovým domom a bankou. Po pretnutí komunikáciou pokračuje bývalým pamätníkom V. I. Lenina a plochami parkovej zelene na území Sídliska. Samospráva sa dlhodobo usiluje o celkovú obnovu uvedeného územia, hlavne priestranstva pred Domom kultúry, ako aj parkoviska pred bývalou Dopravnou bankou.

Námestie je súčasťou priameho pešieho prepojenia železničnej a autobusovej stanice s historickým centrom a patrí k trojici najväčších prestupných uzlov mestskej a prímestskej hromadnej dopravy. Víťazom urbanisticko-architektonicko-krajinárskeho súťažného dialógu na revitalizáciu námestia sa stal architektonický ateliér Between z Bratislavy.


Na najkontroverznejší zákon, ktorý je súčasťou konsolidačného balíčka, sa pozreli európski centrálni bankári. Udialo sa tak po jeho schválení, pritom podľa pravidiel mal kabinet počkať na stanovisko ECB.
Prejsť na článok
Obyvateľa mestskej časti Barca pobúrili informácie, ktoré sa objavili v súvislosti s pobytom predsedu Košického samosprávneho kraja v Kolumbii. Spozornel najmä kvôli nezrovnalostiam v projekte, ktorému tam Trnka robil masívnu kampaň.
Prejsť na článok