|   2023-11-23 14:24:39

V DFNsP otvorili denný onkostacionár, pacientom ušetrí čas na lôžku

"Liečba onkologických ochorení je náročná a zdĺhavá. Ak existuje možnosť, ako ju urobiť pre pacientov ľahšie zvládnuteľnou, treba ju využiť. Nám sa podarilo vybudovať komplex ambulancií a denného stacionára, ktorý má pre našich pacientov nastavených na pravidelnú liečbu obrovský význam. Ak máte byť z dôvodu podania niekoľkohodinovej infúzie hospitalizovaný každý mesiac na tri dni alebo môžete prísť na pár hodín a nebyť v nemocnici, určite si vyberiete druhú možnosť," zdôraznil námestník pre liečebno-preventívnu starostlivosť detskej nemocnice Miloslav Hanula.

"Kvalitné vybavenie odľahčí lôžkové oddelenie tým, že liečba môže prebiehať aj ambulantnou formou bez nutnosti hospitalizácie a na vyššej úrovni. Napríklad polohovacie chemoterapeutické kreslo umožní najmä starším deťom zaujať polohu, ktorá im najviac vyhovuje, a súčasne si čítať knihu, pozerať televíziu alebo mobil. Personálu zase zjednoduší a zefektívni každodennú prácu," konštatoval riaditeľ združenia Igor Obšajsník s tým, že náklady predstavovali vyše 80.000 eur, pričom nadácia Kvapka nádeje prispela sumou takmer 23 000 eur.

Denný onkostacionár otvorili pri príležitosti 40. výročia založenia prvého detského onkologického centra na Slovensku. Jeho terajšiu podobu predstavuje Klinika pediatrickej onkológie a hematológie SZU, pri zrode ktorej stála prednostka kliniky Eva Bubanská.

Ročne je na Slovensku diagnostikovaných približne 200 nových prípadov onkologických ochorení detí a mladistvých.

(tasr)